Zielone Świątki na Urzeczu

Od kilkunastu już lat, w Gminie Karczew, nie organizuje się Święta Ludowego, w jego miejsce, wspólnie z innymi miejscowościami nadwiślańskimi, organizuje się Zielone Świątki na Urzeczu. Miejscem zielonoświątkowych spotkań po stronie Gminy Karczew jest Nadbrzeż. W tym roku impreza ta miała miejsce 20 maja.

Orszak umajonych, tradycyjnych łodzi, jakie dawniej pływały po Wiśle, wyruszył z Góry Kalwarii. W Nadbrzeżu uczestnicy święta wzięli udział we mszy świętej celebrowanej przez ks. prałata Włodzimierza Jabłonowskiego.

W Nadbrzeżu była strefa smaku i obrzędów. Dla zgłodniałych gości imprezy przygotowano bufet wypełniony karczewskimi wędlinami. Była również tradycyjna grochówka i ciasta upieczone przez mieszkanki Nadbrzeża.

Po „części smaku” rozpoczęły się występy zespołów artystycznych. Na zielonoświątkowej estradzie wystąpiły między innymi zespoły takie jak: Kalwarki i Urzeczeni, Łużyczanki, Kądziołeczka, Sołtysi.

Pod koniec imprezy wręczono nagrody uczestnikom Gminnego Konkursu Plastycznego „Karczew wczoraj, dziś i jutro” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Nadbrzeż.

Ciekawą inicjatywą była prezentacja twórców ludowych z terenu Gminy Karczew. Towarzystwo Przyjaciół Karczewa przyjechało na Zielone Świątki z wystawą „Karczew wczoraj i dziś”, a Biblioteka Gminna w Karczewie na swoim stoisku tradycyjnie proponowała miłośnikom czytelnictwa „książki gratis”.

Z Nadbrzeża orszak łodzi popłynął do Gassów, by ostatecznie zakończyć świętowanie na terenie Gminy Wawer.

Organizatorami spotkania zielonoświątkowego w Nadbrzeżu byli: Burmistrz Karczewa, Rada Miejska w Karczewie, Sołtys i Rada Sołecka wsi Nadbrzeż, Stowarzyszenie Rozwoju wsi Nadbrzeż, Szkoła Podstawowa w Nadbrzeżu, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Karczewie oraz Eundacja Szerokie Wody. Impreza została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.(Info MGOK)