Zielone Świątki na Urzeczu

Już po raz trzeci połączyło mieszkańców Urzecza święto Zesłania Ducha Świętego nazywane od pokoleń Zielonymi Świątkami. W Gminie Karczew zielonoświątkowym obrzędom nie nadawano wcześniej rangi święta gminnego. W tym dniu obchodzone było Święto Ludowe. Jednak trzy lata temu, po gościnie na Święcie Ludowym w Nadbrzeżu mieszkańców wsi Gassy, którzy przypłynęli na karczewską stronę Wisły pięknie umajonymi łódkami, postanowiono takie spotkania organizować każdego roku. Zrezygnowano ze Święta Ludowego na rzecz tradycji zielonoświątkowej.

W tym roku wiślana procesja zielonoświątkowa wyruszyła z Góry Kalwarii. W Nadbrzeżu zaplanowana była strefa smaków i obrzędów. Wszyscy, którzy do Nadbrzeża przyjechali lub przypłynęli, zostali dzięki sponsorom i darczyńcom suto ugoszczeni. Na stołach nie zabrakło dobrej, karczewskiej wędliny, wspaniałych pomidorów z Janowa i przeróżnego ciasta. Dla smakoszy, w kuchni polowej, została ugotowana przepyszna grochówka.

Witając gości w Nadbrzeżu Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek podziękował Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Nadbrzeż oraz Radzie Sołeckiej Nadbrzeża za przygotowanie strony kulinarnej spotkania, podziękował także koordynatorowi imprezy czyli zarządowi Fundacji Szerokie Wody. Fundację reprezentowali prezes Andrzej Stański oraz Grażyna Leśniak, która rozpoczynając spotkanie w Nadbrzeżu powiedziała, że ma nadzieję, iż Urzecze dalej będzie się rozwijało i z każdym rokiem, podczas Zielonych Świątek na Urzeczu, do nadbrzeskiego brzegu będzie przybijało coraz to więcej łodzi.

Oczywiście spotkanie zielonoświątkowe w Nadbrzeżu nie obyło się bez występów estradowych. Między innymi mogliśmy podziwiać dzieci z nadbrzeskiej Szkoły Podstawowej w programie ludowym „z gaikiem” oraz ludowy zespół „Sołtysi”. Towarzystwo Przyjaciół Karczewa zaprezentowało wystawę zdjęć zatytułowaną „Karczew Matka Urzecza”, a Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna wystawiła kolejną partię książek, które można było otrzymać za darmo. Na stoisku Biblioteki Publicznej były także do kupienia książki związane z regionem, między innymi książki dr Maurycego Stanaszka, które autor bardzo chętnie podpisywał.(KK)

Sponsorami Strefy Smaku w Nadbrzeżu zorganizowanej w ramach Zielonych Świątek na Urzeczu byli: Zakłady „SuperDrob”; Zakład Mięsny Piwowarczyk Sp. j.; Paweł i Marek Trzaskowscy z firmy „Kiszeczka”; Jadwiga Teperek; Grzegorz Sasin; Barbara i Stanisław Kluczykowie; Ryszard Strzałkowski; Wiesław Zawadzki; Gminna Spółdzielnia S.Ch. w Karczewie sklepy „Groszek”; piekarnia Staropolska; Barbara i Kazimierz Sielscy z firmy „BAKS”; Bank Spółdzielczy w Karczewie oraz producenci pomidorów Jan Kociszewski, Radosław Kociszewski, Iwona Pielak.

Zorganizowana w Nadbrzeżu „Strefa Smaku” została sfinansowana z budżetu Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Karczewie. Impreza została dofinansowana przez Powiat Otwocki, oraz współfinansowana ze środków Samorządu Mazowieckiego.

Organizatorzy serdecznie dziękują firmom i osobom prywatnym z terenu Gminy Karczew, które sponsorowały tą imprezę. Dzięki Państwa pomocy imprezę tą możemy zaliczyć do bardzo udanych spotkań społeczności Urzecza. (info MGOK)