Zielone Świątki na Urzeczu

Podobnie jak w latach ubiegłych, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, odbyły się nad Wisłą Zielone Świątki na Urzeczu”. Parada tradycyjnych, typowych dla wiślanych spływów łodzi, przepłynęła z Góry Kalwarii do Nadbrzeża. Żeglarze i goście spływu, wraz z władzami samorządowymi Gminy Karczew, Góry Kalwarii oraz władz Starostwa Powiatowego w Otwocku, po wysłuchaniu mszy św. celebrowanej przez ks Janusza Krzyżewskiego proboszcza parafii w Otwocku Wielkim, rozpoczęli degustację wyrobów garmażeryjnych z firm karczewskich. Na stołach było wszystko czym firmy chciały się pochwalić – była wyborna kaszanka, różnego rodzaju salcesony, pasztetowa oraz przeróżne wędliny. Nie zabrakło kiełbasy oraz drobiu z grilla, a dla smakoszy była wojskowa grochówka, może nie gotowana przez wojskowych kucharzy, ale za to z pewnością w wojskowej kuchni polowej.

Po krótkich przemówieniach okolicznościowych władz samorządowych przyszedł czas na występy zespołów ludowych. Przed publicznością w Nadbrzeżu wystąpiły takie zespoły jak: „Sołtysi”, „Urzeczeni”, „Kalwarki” oraz „Piskorze”.

W trakcie imprezy można było zwiedzać wystawę zdjęć przedstawiających stary Karczewa oraz nadwiślańskie wioski należące do Gminy Karczew, a także wystawę obrazów Beaty Kiszczuk z Glinek „Igłą malowane”.

Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Karczewa, Rada Miejska w Karczewie, Sołtys i Rada Sołecka wsi Nadbrzeż, Fundacja „Szerokie Wody” oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury. (Info MGOK)