Z medalem u Zdzisława Tadeusza Łączkowskiego

Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Karczewie, która odbyła się 21 stycznia br., Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Karczewie Danuta Trzaskowska wręczyli zasłużonym dla Miasta i Gminy Karczew mieszkańcom i organizacjom społecznym Honorowe Odznaki Za Działalność Na Rzecz Miasta i Gminy Karczew. Wśród uhonorowanych tą Odznaką był Zdzisław Tadeusz Łączkowski wieloletni przewodniczący jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka, współpracujący z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Karczewie przez dwadzieścia pięć lat. Niestety ze względu na stan zdrowia pan Zdzisław nie mógł być na uroczystości. Ponieważ jego zasługi dla literatury polskiej, dla promowania Karczewa jako ważnego, polskiego ośrodka kulturowego oraz promowania organizowanego w Karczewie konkursu poetyckiego są olbrzymie – Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek osobiście pojechał do Dom Seniora w Jaroszowcu koło Olkusza by wręczyć panu Zdzisławowi zasłużone odznaczenie.

Pan Zdzisław Tadeusz Łączkowski to znany nie tylko w Polsce poeta, krytyk literacki, dziennikarz. Jest autorem 34 książek poetyckich i prozatorskich, oraz ośmiu inscenizacji teatralnych. Opublikował wiele  tysięcy artykułów poświęconych poezji i kulturze polskiej. Jest laureatem prestiżowych nagród literackich, m.in. nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka (1958 i 1979), nagrody pisma literackiego „Kierunki” (1987) oraz włoskiej nagrody im. Giorgio la Piry (Florencja 1989). Wielokrotnie odznaczony za działalność regionalną, społeczną i dziennikarską. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1977), Odznakę oraz Dyplom Honorowy „Za zasługi dla dziennikarstwa” (1985), Złotą Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” (1987), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1987), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2000). W roku 2006 otrzymał Nagrodę Jubileuszową Ministerstwa Kultury.

Jest wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i ZAiKS-u. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich, Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC), Zarządu Stowarzyszenia Akademia Europaea Sarbieviana, ZAiKSu oraz Stowarzyszenia Dziennikarz Polskich.

Od 1975 uczestniczył w warszawskich Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej, był aktywnym uczestnikiem spotkań Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Był członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej i korespondentem Powszechnego Soboru Watykańskiego II.

Zdzisław Tadeusz Łączkowski z Karczewem związany jest od 1990 roku, wtedy to zgodził się zostać przewodniczącym jury nieznanego wówczas konkursu poetyckiego. Jego zaangażowanie, przekazywane rady, a także liczne jego artykuły i audycje radiowe znacznie pomogły w rozpropagowaniu konkursu i promowaniu Karczewa. W jego wielu audycjach radiowych i artykułach prasowych częstokroć Karczew stawiany był jako przykład społeczności dla której tradycja, patriotyzm i wiara stanowią olbrzymią wartość. Był jurorem przez dwadzieścia pięć lat do czasu, gdy choroba uniemożliwiła mu dalszą działalności jako jurora karczewskiego konkursu, ale wiernym przyjacielem naszego miasta jest do dzisiaj.

Uroczyste wręczenie Honorowej Odznaki nastąpiło w obecności z-cy kierownika placówki pani Katarzyny Hajduły, rehabilitantki pani Joanny Pawisek oraz koleżanek i kolegów z Domu Seniora.

Odbierając Odznakę pan Zdzisław podkreślił, że całym sercem jest związany z Karczewem i chciałby to miasto jeszcze przed śmiercią odwiedzić, choć zdaje sobie sprawę z tego, że jest to pragnienie niewykonalne. Z wielką serdecznością wspominał współpracę z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Karczewie oraz życzliwość pracowników tej placówki. Życzył wszystkim mieszkańcom, by tak jak dotychczas dbali o tradycje, szczególnie o piękne ołtarze na Boże Ciało, o Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Krzewniaka i karczewską Orkiestrę Strażacką.(KK)