Wystawa wycinanki w Starej Plebanii

W październiku, w Muzeum „Stara Plebania” została otworzona wystawa twórczości ludowej mieszkańców powiatu otwockiego. Wystawę zorganizowali: Towarzystwo Przyjaciół Karczewa oraz Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej. Zaprezentowano na niej wycinanki kołbielskie z prywatnej kolekcji Mariana Sołobodowskiego, rzeźbę ludową Wiktora Piaseckiego oraz koronki Eugenii Galas.

O genezie wycinankarstwa w rejonie kołbielskim, garwolińskim i sobieńskim oraz obecnych wycinankarkach mówił Marian Sołobodowski, jak sam przyznał wystawa w Karczewie jest hołdem dla pań, które zajmują się wycinankarstwem.

Wiktor Piasecki w Karczewskim muzeum gościł już po raz drugi, tym razem przedstawił instalację składającą się z wielu prac, którą nazwał „Górą rzeźby”. Już podczas poprzedniej wystawy prezentował artysta dwie rzeźby przedstawiające mieszkańców Urzecza w strojach ludowych. Tym razem te dwie prace przekazał do zbiorów karczewskiego muzeum.

Podczas spotkania w muzeum przygotowano dla dzieci warsztaty wycinankarskie. Z propozycji tej skorzystało wielu młodych pasjonatów wycinanki, dzięki czemu powstało kilka naprawdę ciekawych prac.(info MGOK)