Wystawa w muzeum „Stara Plebania”

Podlegające Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej, znane w środowisku karczewskim jako „Muzeum Stara Plebania”, co pewien czas zaprasza na wystawy nie tylko prezentujące historię miasta i okolic, ale przede wszystkim przedstawiające ludzi z tego terenu. W ostatnią sobotę września odbyła się w tej placówce wystawa prac Urszuli Gawin wieloletniej nauczycielki Publicznego Gimnazjum w Karczewie.

Urszula Gawin pochodzi z leżącego w Gminie Sobienie Jeziory Dziecinowa. Od szesnastu lat jest związana z karczewską oświatą. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny. Dyplom obroniła w pracowni prof. Antoniego Starczewskiego. Aneks w pracowni malarstwa w 1995. W latach 1992-1993 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Brała udział między innymi w następujących wystawach: „Absolwenci 1995-1998”; Galeria „Lufcik” Warszawa 1999; „Wars 2000”; Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin 2000; „Malarstwo i Tkanina”, teatr im. Stefana Jaracza Otwock 2000 wystawa indywidualna; „Supermarket Sztuki”, Galeria DPA, Warszawa 2000; „Obrazy – Urszula Gawin, Muzyka – Piotr Czerny”, Podziemie Kamedulskie, Warszawa 2001 – wystawa indywidualna.

Witając licznych gości przybyłych pragnących obejrzeć prace artystki pani Urszula powiedziała między innymi – Moja twórczość jest odpowiedzią na pytanie – „Kim jest ON? – Jest jak niczym nieograniczona przestrzeń która wszystko ogarnie. W Nim żyjemy, poruszamy się, jesteśmy. Na co dzień zapominamy, kto stworzył ten piękny świat, kto stworzył pejzaże, przestrzeń, kto stworzył to wszystko co mijamy na co dzień. Dopiero kiedy możemy się zatrzymać, zamyślić, zadumać, zachwycić się, dopiero wtedy możemy sobie odpowiedzieć na pytanie – Kto to wszystko stworzył? Kim jest ON? To co ja tworze jest taką nieudolną próbą odpowiedzi, próbą poszukiwania. Serdecznie zapraszam państwa do obejrzenia tej mojej próby poszukiwania Boga w pejzażu w kwiatach, w ludziach.

Zagłębienie się w zaprezentowane na wystawie prace zapewne dały wszystkim zwiedzającym możliwość autorefleksji, potrzebę odnalezienia w otaczającym nas świecie sacrum.

Wystawa została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Karczewa. (info.MGOK)