Wspomnienie o Violetcie Villas

Violetta Villas to wspaniała wokalistka polska, kompozytorka i autorka tekstów. Jej głos określano jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Miała słuch absolutny. Wspaniale grała na fortepianie, skrzypcach oraz puzonie. Przez prasę amerykańską i francuską była określana jako „głos ery atomowej” oraz jako „biały kruk wokalistyki światowej”. Mówiła biegle po francusku, rosyjsku, niemiecku i walońsku.

W „Piwnicy pod Barankiem” odbył się w sobotę 27 lutego wspaniały koncert poświęcony Violetcie Villas. Utwory z repertuaru Villas wykonywali Barbara Król (sopran) i Kamil Król (tenor). Wokalistom akompaniował Paweł Rozbicki, zaś o życiu i wspaniałej drodze artystycznej piosenkarki mówił Piotr Siła.

Prezentowany program był niezwykle ciekawy i jak sami twórcy mówią „narodził się z połączenia pasji czterech osób do wspaniałej, polskiej muzyki.” W krótkim, półtoragodzinnym programie, trudno było zamknąć olbrzymi dorobek artystyczny takiej gwiazdy jak Violetta Villas – myślę jednak, że twórcom koncertu to się udało. Goście koncertu usłyszeli więc takie utwory jak: „Pocałunek ognia”, „Mamo”, „Mechaniczna zabawka”, czy „Strangers in the night” – który Villas śpiewała w Las Vegas z Frankiem Sinatrą.

Artystów karczewska widownia nagrodziła brawami na stojąco.(info MGOK)