Wspaniałe Dni Karczewa za nami

13 i 14 czerwca odbyły się Dni Karczewa. Pogoda dopisała a każdy z mieszkańców Miasta i Gminy Karczew a także przybyłych gości mógł znaleźć coś dla siebie w ofercie kulturalno-rozrywkowej.

Święto Miasta i Gminy rozpoczęła II Edycja Rajdu Żuka czyli Rajdu Zabytkowych Pojazdów Użytkowych. Na karczewskim rynku zgromadziło się ponad 80 aut z duszą oraz 2 razy tyle ich miłośników.

Po południu nasi gimnazjaliści wspaniale zatańczyli uroczystego Poloneza na rynku a w Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy “Karczewskie Pielgrzymowanie”. Wystawę poświęconą karczewskim pielgrzymkom na Jasną Górę przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Karczewa. Otwarcia wystawy oraz prezentacji zdjęć dokonał Prezes TPK Maciej Trzaskowski.

Następnie, również w Centrum Kultury, odbyła się Wieczornica Poetycka z udziałem laureatów i jurorów XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka. Wiersze wspaniale recytował znany wszystkim aktor Stanisław Górka. Na konkurs wpłynęło 321 zestawów wierszy z Polski, Francji, Niemiec, USA i Litwy. I nagrodę otrzymała Mariola Kruszewska z Mińska Mazowieckiego; II nagrodę otrzymał Zdzisław Drzewiecki z Białego Boru; III nagroda trafiła do Małgorzaty Bortnowskiej z Krakowa. Nagrodę Dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury otrzymał Jan Stanisław Kiczor z Warszawy. Nagroda Redakcji “Głosu Karczewa” przypadła Markowi Brymora z Kalisza, natomiast Nagroda Parafii Karczew do Aleksandra Śnieżko z Wilna, Litwa. Przyznano także wyróżnienia dla Agnieszki Kostuch z Trzebini; Lilli Latus ze Zduńskiej Woli; Wojciecha Roszkowskiego z Tykocina; Cecylii Suszki z Koniakowa. Nagroda Specjalna Redakcji Tygodnika „Głos Nauczycielski” została przyznana Cecylii Suszce z Koniakowa.

W sobotnich wydarzeniach wzięli udział m.in. Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Karczewie Danuta Trzaskowska i Dyrektor MGOK Anna Zakrzewska.

W niedzielę 14 czerwca w kościele p.w. św. Wita odprawiono uroczystą Mszę Św. w intencji mieszkańców. Podczas mszy grała Orkiestra Dęta OSP Karczew.

Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Karczewie Danuta Trzaskowska i Dyrektor MGOK Anna Zakrzewska ze sceny przywitali mieszkańców i życzyli udanej zabawy.

Na scenie ustawionej na Rynku Zygmunta Starego obejrzeć można było prezentację XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka a także występy artystyczne dzieci i młodzieży z Gminy Karczew. Sympatyczny występ przedszkolaków spotkał się z ogromnym uznaniem zgromadzonej publiczności. Oglądaliśmy również reprezentantów MGOK: zespół Gębule oraz zespół ludowy Sołtysi. Wystąpił także zespół Zdziśki z Klubu Grota oraz wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. M.Konopnickiej w Otwocku. Do tego ośrodka uczęszcza spora grupka dzieci i młodzieży z Gminy Karczew. W imieniu Ośrodka i jego wychowanków podziękowania na ręce Burmistrza Karczewa a także członków Wspólnoty Samorządowej Powiatu Otwockiego Koło w Karczewie oraz Dyrektorowi MGOK Annie Zakrzewskiej, za pomoc finansową i wielkie serce, złożyła Renata Demiańczuk.

Odbył się także turniej szachowy pod okiem instruktora MGOK Dariusza Krauze. Zwyciężył w nim Paweł Rymarowicz, drugie miejsce przypadło Patrykowi Marszałkowi a trzecie Radosławowi Rębkowskiemu. Najmłodszym uczestnikiem turnieju był Kuba Marszałek zaś najstarszym Ryszard Trzaskowski. Zaprezentowano laureatów gminnego konkursu Moja Mała Ojczyzna zorganizowanego przez Wspólnotę Samorządową Powiatu Otwockiego Koło w Karczewie oraz Towarzystwo Przyjaciół Karczewa.

Na scenie pojawiły się nasze wspaniałe piłkarki ręczne z klubu MKS Karczew. Zaprezentowały się a także zdobyte przez siebie trofea.

Swoje stoisko promocyjne wystawiła Gmina Karczew. Jak zwykle różnego rodzaju gadżety cieszyły się dużą popularnością. Swoje stoiska rozstawiły także SuperDrob S.A., LGD Natura i Kultura oraz LKS Mazur Karczew.

Z okazji Dni Karczewa po raz kolejny Miejsko-Gminna Biblioteka zorganizowała ciekawe wystawy- “Skarby Kultury z makulatury” oraz “Urzeczańskie krajobrazy” malarstwa Lidii Sitek. Ponadto tradycyjnie wystawiła swoje stoisko, na którym każdy mógł wybrać sobie książkę i zabrać ją do domu.

Interesującym punktem programu był finał gminnego konkursu Pokaż Swój Talent. Dziesiątka wyłonionych wcześniej finalistów prezentowała swoje umiejętności. Młode talenty oceniało czteroosobowe jury w składzie: Krzysztof Szczegielniak – Sekretarz Gminy Karczew – Przewodniczący Jury, Joanna Szczeplik – Podinspektor
ds. promocji w Urzędzie Miejskim w Karczewie, Weronika Szczygieł – przedstawiciel PHU TOWEMO – sponsora nagrody głównej, Piotr Samsel – przedstawiciel portalu www.nasz-karczew.pl – patrona medialnego konkursu. Jury miało niewątpliwy problem z wyłonieniem zwycięzców. Zwycięzcami konkursu zastali Szafrański Jakub i Walkiewicz Izabela, którzy zaprezentowali trzy tańce: pierwszy standardowy – walc angielski i dwa latynoamerykańskie
– chacha oraz samba. Drugie miejsce zajęła Angelika Żelazo wykonując utwór Alicji Majewskiej “Odkryjemy miłość nieznaną”. Zdobywczynią trzeciego miejsca jest Gabriela Sadkowska, która grając na gitarze wykonała utwór Leonarda Cohena „Halleluja”. Na scenie, uczestnikom finału, Burmistrz Karczewa, Jury oraz Sponsorzy wręczyli nagrody i upominki.

„Dla mnie zwycięzcą został każdy, kto dziś tutaj wystąpił, a jury miało naprawdę trudne zadanie,
bo cała finałowa dziesiątka była wspaniała. Nie wykluczamy organizacji kolejnych edycji „Pokaż swój talent”. W naszej gminie jak widać mieszka wielu zdolnych mieszkańców, których warto pokazywać na scenie. Dzisiejsi finaliści są tego świetnym przykładem. Mocno trzymamy kciuki za ich karierę i z niecierpliwością czekamy na kolejne talenty…” – powiedział Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek.

Podczas trwania finału konkursu „Pokaż swój talent” zgłosił się kolejny, anonimowy sponsor dodatkowej nagrody. Po konsultacjach z komisją jurorską ustalono, że nagrodę za zajęcie 4 miejsca w konkursie „Pokaż swój talent” otrzymuje Zespól Taneczny „HIT”, którego członkowie otrzymają od Burmistrza Karczewa nagrodę w swojej szkole podczas zakończenia roku szkolnego 26 czerwca 2015 r.

Wieczorną część imprezy rozpoczął energetycznie zespół Jambo Afrika, który porwał widownię do wspólnej zabawy nie tylko pod sceną ale i nie tylko ! Mieszkańcy tańczyli bowiem z zespołem na scenie ! Następnie obejrzeliśmy pokazy na rowerze w wykonaniu Piotra Bielaka, który wyczyniał niestworzone akrobacje. Nie próbujcie tego na swoim rowerze ! Bielak angażował również publiczność do swoich pokazów.

Kulminacyjnym punktem wieczoru był występ gwiazdy czyli zespołu Czerwone Gitary, któremu towarzyszyła doskonała zabawa i wspólne śpiewanie hitów zespołu przez tłumy zgromadzone pod sceną. Zespół zagrał swoje największe hity m.in. Anna Maria, Już za rok Matura, Czerwona gitara, Tak bardzo się starałem, Biały krzyż, Nikt na świecie nie wie.
Karczewska publiczność zaśpiewała Czerwonym Gitarom z okazji ich jubileuszu gromkie “Sto Lat”

Występ Czerwonych Gitar nie był by możliwy gdyby nie wsparcie sponsora- firmy SuperDrob S.A.
W składzie zespołu grają: Jurek Skrzypczyk (perkusja, wokal), Juras Kosela (gitara), Arkadiusz Wiśniewski (gitara basowa, wokal), Mieczysław Wądołowski (gitary akustyczne, wokal), Dariusz Olszewski (gitara, wokal) oraz Marcin Niewęgłowski (gitarzysta, wokal).

Na zakończenie Dni Karczewa można było pobawić się przy muzyce zespołu Fanaberia a także obejrzeć wspaniały pokaz sztucznych ogni.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie przy organizacji Dni Karczewa. Dziękujemy także sponsorom.