Wędrująca Eurydyka

Anna German urodziła się w 1936 roku w Uzbekistanie. Po wojnie jej matka, żona oficera Ludowego Wojska Polskiego, który zginął w bitwie pod Lenino, wystąpiła o repatriację i po przyjeździe z Anną do Polski początkowo mieszkały w Nowej Rudzie, by w końcu osiąść we Wrocławiu. Tu Anna ukończyła liceum ogólnokształcące i studia na wydziale geologii. Jej wspaniała kariera rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy podczas Międzynarodowego Festiwalu w Sopocie wyśpiewała II nagrodę. Wkrótce stała się jedną z najbardziej znanych piosenkarek nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Z koncertem, na który składały się największe przeboje śpiewane przez Annę German, przyjechała 30 października do Karczewa Agnieszka Babicz.

Agnieszka Babicz – Stasierowska to polska śpiewaczka i piosenkarka oraz aktorka teatralna, filmowa, estradowa i telewizyjna, która swoją edukację zawodową zaczynała od liceum samochodowego. Następnie, nie chcąc przez całe życie być mechanikiem samochodowym, ukończyła Państwowe Policealne Studium Wokalno – Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni i całkowicie poświęciła się śpiewaniu. Piosenki Anny German śpiewa od wielu lat. W 2002 roku zdobyła Grand Prix oraz statuetkę “Tańcząca Eurydyka” na Ogólnopolskim Konkursie na Interpretację Piosenek z Repertuaru Anny German w Zielonej Górze.

Koncert „Wędrująca Eurydyka” to zbiór najpopularniejszych piosenek Anny German z poszczególnych okresów jej artystycznej drogi. Między innymi mogliśmy usłyszeć takie utwory jak: „Bal u Posejdona”, „Zakwitnę różą”, „Człowieczy los” czy „Eurydyki tańczące”. O pięknie południowych stron Europy przypomniały nam „Tango d’amore”, „Greckie wino”, czy niezwykle ekspresyjna „La mamma”. Oczywiście nie zabrakło tak lubianych przez Annę German rosyjskich ballad i romansów.

Dopełnieniem wędrówki po muzycznym świecie Anny German była narracja Beaty Olgi Kowalskiej, która czytała pomiędzy piosenkami fragmenty wierszy: W.Szymborskiej, H. Poświatowskiej, A.Achmatowej, a także fragmenty wspomnień Anny German.

Piosenkarce towarzyszył podczas karczewskiego koncertu, znany w Karczewie z wielu poprzednich występów, zespół „Big4Band”.(info MGOK)