Warszawska Syrenka już po raz czterdziesty

Warszawska Syrenka jest jednym z najstarszych konkursów organizowanych na Mazowszu dla dzieci i młodzieży. W tym roku konkurs ten był organizowany już po raz czterdziesty. Główne jego zadania to: odkrywanie młodych talentów, pobudzanie aktywności artystycznej, popularyzacja literatury, zainteresowanie dzieci i młodzieży poezją polską i zagraniczną. Od początku za wszystkie sprawy organizacyjne odpowiedzialny jest Mazowiecki Instytut Kultury. Konkurs jest wieloetapowy – pierwszy etap rozgrywany jest na terenie szkoły, następnie laureaci etapu szkolnego spotykają się na eliminacjach gminnych. Wybrani – po jednym wykonawcy z każdej kategorii wiekowej – reprezentanci gminy biorą udział w eliminacjach powiatowych. Dopiero najlepsi z najlepszych biorą udział w finale organizowanym przez Mazowiecki Instytut Kultury. Eliminacje gminne zgodnie z regulaminem przeprowadzają gminne placówki kulturalne, w Karczewie jest to Miejsko Gminny Ośrodek Kultury.

Do konkursu na terenie Gminy Karczew stanęło 170 młodych recytatorów ze szkół podstawowych i gimnazjum. Przesłuchania konkursowe, które oceniało jury w składzie: Katarzyna Jobda, Jolanta Młotek i Krzysztof Kasprzak odbyły się 15 i 16 marca w „Piwnicy pod Barankiem”. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury przyznało 50 nagród i wyróżnień w tym: 3 nagrody główne, 18 nagród gminnych i 29 wyróżnień.

Nagrody główne otrzymali: – Amelia Gładysz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Boh. Westerplatte w Karczewie, Joanna Konwicka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im Jerzego Kukuczki w Sobiekursku i Oliwia Zakrzewska z Publicznego Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Karczewie.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 30 marca w sali widowiskowej MGOK. Nagrody wręczali: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Karczewie Danuta Trzaskowska oraz Dyrektor MGOK Anna Zakrzewska.(info MGOK)