W 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Uroczystości patriotyczne w Karczewie w 98. Rocznicę Odzyskania przez Polskę niepodległości  rozpoczęła 11 listopada msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Wita.

W tym roku obchody Święta Niepodległości miały w Karczewie podwójny wymiar, świętowano nie tylko powrót Polski na mapy świata, ale także 115 rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Dla uczczenia tego Żołnierza – Bohatera skwer przy pomniku Orła Białego nazwano jego imieniem.

Po mszy św. kolumna pocztów sztandarowych i delegacji z kwiatami, przeszła wraz z orkiestrą OSP Karczew przed pomnik Orła Białego w centrum miasta. Tu po krótkim wystąpieniu, przewodnicząca Danuta Trzaskowska odczytała uchwałę Rady Miejskiej o nadaniu skwerowi wokół pomnika Orła Białego nazwy „Skwer rtm. Witolda Pileckiego”. Symbolicznego aktu odsłonięcia tablicy z nazwą skweru dokonali: Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Karczewie Danuta Trzaskowska, przedstawiciel Rady Młodzieżowej w Karczewie Aleksy Krysztofiak oraz prawnuk rotmistrza Witolda Pileckiego Krzysztof Kosior. Uroczystość nadania skwerowi nazwy zakończyła modlitwa w intencji rtm. Pileckiego i wszystkich, którzy zginęli w obronie wiary i Ojczyzny poprowadzona przez ks. proboszcz Andrzej Sobczyk, który również skwer poświęcił.

Szczególnym momentem uroczystości był Apel Pamięci odczytany przez ucznia klasy wojskowej Zespołu Szkół w Karczewie Mariusza Jedynaka. Podczas Apelu Pamięci wspomniano żołnierzy i ich dowódców, którzy na przestrzeni lat stawali w obronie Ojczyzny i którzy własną krwią i życiem doprowadzili do tego, że dzisiaj możemy cieszyć się wolną Polską.

Po apelu przybyłe na uroczystość delegacje złożyły przed pomnikiem Orła Białego symboliczne wiązanki kwiatów. Zapłonęły znicze. (info MGOK)