Uczestniczyli w spotkaniach teatralnych

Już po raz trzeci Teatr Studio gościł najlepsze warszawskie młodzieżowe zespoły teatralne, których spektakle zostały docenione na prestiżowych konkursach i festiwalach. Żeby znaleźć się na tym elitarnym przeglądzie, trzeba było wcześniej uzyskać rekomendację organizatorów najważniejszych stołecznych imprez artystycznych, specjalistów i animatorów młodzieżowego ruchu teatralnego.

Impreza ta, zorganizowana w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, odbyła się 6 kwietnia na dużej scenie Teatru Studio. Widzowie mieli okazję obejrzeć między innymi: spektakl Teatru Krzesiwo „Gramy o wszystko” – przewrotną opowieść o pułapkach i pokusach czyhających na młodego człowieka wczoraj i dziś; mrożkowski collage sceniczny „Następny przystanek. Rewolucja” w realizacji Teatru Stopa; autorskie widowisko „Show” Teatru Ani Pół, którego twórcy prowadzą widza poprzez niebezpieczny labirynt współczesnych mediów. Widzowie byli też świadkami rodzinnej tragikomedii „Pustostan”, którą zaprezentowało Koło Teatralne X LO im. Królowej Jadwigi. Wielbiciele klasyki z przyjemnością obejrzeli znakomitą realizację „Króla Edypa” Teatru Paradox w nowym przekładzie Antoniego Libery.

Po każdym spektaklu widzowie rozmawiali z twórcami oraz zaproszonymi na przegląd ekspertami: wykładowcą i prodziekanem Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej – Jarosławem Kilianem i Bogumiłą Stachurską – reżyserem, pedagogiem teatru.

W spotkaniu tym, na razie jeszcze jako widzowie, uczestniczyła młodzież z grupy teatralnej, prowadzonej w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury przez polonistkę i animatora kultury z Publicznego Gimnazjum w Karczewie Urszulę Trzaskowską. Młodzież pragnie wziąć udział w kolejnych spotkaniach teatralnych, ale już jako aktorzy, a nie widzowie. Taka możliwość jest, ale potrzeba dużo pracy i samozaparcia by sprostać najlepszym.

W najbliższym czasie grupa teatralne pani Uli Trzaskowskiej planuje premierę swojego nowego przedstawienia. Będzie to sztuka w dwóch odsłonach: dla licealistów i dla gimnazjalistów. Dla gimnazjalistów głównym motywem jest kwestia brutalizacji świata, próba zdefiniowania przemocy. Przedstawieniu będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne. Autorem scenariusza jest Urszula Trzaskowska, ale jak sama przyznaje wiele tekstów podsuwają samo aktorzy. Natomiast w przedstawieniu dla licealistów poruszona zostanie kwestia seksualności, sfera kobiecości i męskości, oraz przenikanie się tych dwóch sfer.(KK)