Tajny Bazar w Karczewie

Tajny Bazar, najtrudniejszy logistycznie fragment projektu Stacja Konspiracja, to kolejne wydarzenie na terenie Gminy Karczew z cyklu żywych lekcji historii. Wśród tych różnych imprez historycznych realizowanych na terenie naszej Gminy, a uczących historii, to także rekonstrukcje walk na Dąbrowieckiej Górze oraz bitwy o pałac w Otwocku Wielkim.

W realizację Tajnego Bazaru włączyli się nie tylko byli i obecni uczniowie karczewskiej „Jedynki”. Ale także ich rodzice oraz nauczyciele. Nikt nie spodziewał się takiego rozmachu i tak wspaniale granych różnych ról, które na bazarze okresu wojny i okupacji funkcjonowały. Był pucybut, który starannie czyścił buty, furmanki wiejskie z warzywami, była krawcowa i stragan apteczny, w klatkach gołębie i zagroda z drobiem i kozami. Było wszystko łącznie z granatowym policjantem, który chętnie wyciągał rękę po łapówki i żandarmem niemieckim przechadzającym się po bazarze w towarzystwie blondynki.

Ponieważ bazar był karczewski nie zabrakło straganów z karczewską wędliną. Można było tu dostać salceson, kaszankę pasztetową, a nawet kiełbasę i szynkę.

Żeby wszystko wyglądało jak za dawnych lat, kostkę brukową placu pokryła słoma, po której przechadzała się podwórkowa kapela wygrywając melodie związane z epoką. Wielu uczestników wydarzenia przebrało się w stroje swoich dziadków i babć. Oczywiście nie wszystko było zgodne z obrazem faktycznego bazaru w Karczewie. Dwóch pejsatych żydków z pewnością po bazarze w czasie wojny spokojnie nie spacerowało, jak również na bazarze nie pojawił się „szejk z Kuwejtu” – ale to już drobiazgi.

Tajny Bazar miał w zasadzie pokazać jak wyglądały targowiska okresu wojny, miał dać okazję młodym posmakowania atmosfery takich miejsc i dlatego, chociaż w Karczewie na bazarze ni było w czasie wojny łapanki, to tym razem taką łapankę zainscenizowano. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie – krzyki łapanych, komendy wydawane w języku niemieckim, strzały karabinowe i upychanie złapanych na samochodzie.

Projekt Stacja Konspiracja zrealizowany został przez Szkołę Podstawową nr 1 i Klub Sportowy Mazur Karczew a dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury. Program był współfinansowany przez Urząd Miejski w Karczewie i Miejsko Gminny Ośrodek Kultury.(info MGOK)