Szaradziarskie Mistrzostwa Karczewa

Szaradziarskie Mistrzostwa Karczewa odbyły się już po raz trzeci. Do Karczewa zjechała 4 marca czołówka polskich szaradzistów by walczyć o Puchar Burmistrza Karczewa i tytuł mistrzowski. Organizatorami turnieju byli: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Karczewie, Burmistrz Karczewa oraz Lubelski Klub Szaradzistów “Luks”.

Do zawodów stanęło ponad trzydziestu szaradzistów, z których punkty zdobyło 27 zawodników. Zawody składały się z dwóch rund: pierwszej, trwającej 70 minut, i drugiej – 45-minutowej. Zwyciężył Dawid Kupiec z Nowej Dęby (w ubiegłym roku był w Karczewie drugi), przed Stanisławem Wójtowiczem z miejscowości Prace Duże (rok temu na czwartym miejscu) i Krzysztofem Lofkiem z Jaworzna (w ubiegłym roku na miejscy trzecim). Zadania przygotował i zawody poprowadził Józef Piotr Wrona z lubelskiego klubu Luks. Zawody te należą do 32 najważniejszych turniejów szaradziarskich Polski, a zdobyte punkty zaliczane są do Pucharu Neptuna. Warto dodać, że Dawid Kupiec jest ubiegłorocznym zdobywcą Pucharu Neptuna. Najmłodszym uczestnikiem turnieju była dziesięcioletnia Magdalena Wiącek, która na mistrzostwa do Karczewa przyjechała z Legionowa wraz z rodzicami.

Autorem zadań i sędzią głównym był Józef Piotr Wrona prezes lubelskiego klubu szaradzistów Luks jest on autorem wielu szarad dla redakcji Rozrywki. Szaradziarstwem zajmuje się od pięćdziesięciu lat. Jest autorem wielu książek o szaradziarstwie. Wraz z nim oceną zadań turniejowych zajmował się członek zarządu redakcji Rozrywki Arkadiusz Dybała.

– Karczewski turniej jest jednym z większych, gdyż wzięły w nim udział trzydzieści cztery osoby – powiedział prezes Wrona – przyjechali szaradziści z Sosnowca, ze Stalowej Woli, Łodzi, Krakowa, Olsztyna, Białegostoku, Warszawy, Legionowa. Najbardziej utytułowany z uczestników jest Dawid Kupiec, który w zeszłym roku wygrał ponad połowę turniejów w Polsce.

Na zakończenie Mistrzostw gratulacje wszystkim zawodnikom, a szczególnie laureatom, złożyła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Karczewie Danuta Trzaskowska, która w imieniu Burmistrza Karczewa wręczała puchary i dyplomy.

Uczestnicy oceniając turniej twierdzili, że jego poziom był bardzo wysoki. Podkreślali wspaniałe warunki, jakie stworzyli zawodnikom pracownicy Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Karczewie. Zapowiedzieli, że jeżeli w przyszłym roku w Karczewie zostanie zorganizowany kolejny turniej szaradziarski, to z pewnością wezmę w nim udział.(info MGOK)