Styczniowe, muzyczne spotkanie w „Piwnicy pod Barankiem”

„Siesta Jex”, to najnowsze wcielenie projektu Jazz Explorers (Jex), tym razem stanowiące propozycję dla miłośników jazzu lekkiego, łatwego i przyjemnego. Nie znaczy to wcale, że muzycy stronią od standardów jazzowych, nawet tych trudnych i skomplikowanych. Nowa formacja „Siesta Jex” wykorzystuje kompozycje jazzowe i filmowe z melodyjnymi tematami, lubianymi i akceptowanymi powszechnie. Grają również własne kompozycje, utrzymane w podobnym klimacie.
Skład zespołu jest oparty został na fundamencie Jazz Explorers Quartet: Wojciech Jankowski – saksofony, flet, Maciej Wieżyński – gitary, Łukasz Makowski – bas, kontrabas, Joanna Fela Felczak – perkusja, perkusjonalia
oraz Kinga Lis – wokal.

Koncert był bardzo udanym spotkaniem z muzyką jazzową. Szkoda tylko, że nie dopisali karczewscy melomani, ale ci, którzy postanowili wziąć udział w tym jazzowym spotkaniu z pewnością byli bardzo zadowoleni, czego dowodem były gorące oklaski i prośby o bisy. Prowadzący koncert Jerzy Mrowiec z Centrum Kultury i Sportu zapowiedział, że być może jeszcze z muzykami z kapeli „Siesta Jex” w Piwnicy pod Barankiem się spotkamy.

Wojtek „Horst” Jankowski – saksofonista, flecista, audiofil, meloman. Gra także na instrumentach perkusyjnych. W latach wczesnej młodości występował w zespołach jazzowych, undergrandowych i rockowych. Po dłuższej przerwie, związanej z „karierą sportową”, zmobilizowany przez starych znajomych muzyków, powrócił do grania. Jego ulubioną formą muzykowania jest refleksyjne mieszanie różnych stylów muzycznych, wszystkiego co się mieści w szeroko pojętej formule jazz-rock. Na swojej artystycznej drodze trafiał do zespołów rockowych, undergroundowych ale najbardziej pasuje mu granie w klimatach szeroko rozumianego jazz-rocka. Jednym z zespołów, z którymi współpracował był Warszał. Jest założycielem Formacji Jazz Explorers (Jex).

Joanna „Fela” Felczak – gitara basowa, inst. perkusyjne. Energiczna i zorganizowana w życiu osobistym i muzycznym. Nikogo to nie dziwi, gdyż podstawę dla jej działań stanowi rytm, który sama chętnie wystukuje grając na perkusji i perkusjonaliach (Back to the ocean, Andy) lub wygrywa na basie (Cinematic Groove) ufając perkusiście bezgranicznie. Muzyka to jest jej świat, w którym miejsce jest na wiele działań: komponowanie, aranżowanie, współpraca w zespole i inicjatywy indywidualne. Komponowała piosenki, muzykę do wystaw, aranżowała utwory na chór i instrumenty, prowadziła duże i małe projekty, a teraz razem z „Siesta Jex”, zanurza się w ukochanej mieszance stylów, przy której można odpocząć i potańczyć jednocześnie, a jazz bass gigant w tym w ogóle nie przeszkadza.

Kinga Lis – wokalistka: z wykształcenia muzyk instrumentalista, z zamiłowania wokalistka rockowa. Jako absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku muzykoterapia, doskonale odnajduje się w różnych gatunkach muzycznych, a swoim głosem potrafi zarówno pobudzić jak i ukoić skołatane nerwy słuchacza.

Łukasz Makowski muzyk, kontrabasista, gitarzysta basowy, sideman, kompozytor. Współpracuje z jednymi z najlepszych muzyków na polskiej, norweskiej, amerykańskiej, oraz brytyjskiej scenie jazzowej. Już wkrótce startuje z nową płytą. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Griegakademiet w Bergen na kierunku klasyczny kontrabas solowy. Grał koncerty solowe z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz z młodzieżową orkiestrą kameralną Bergen Unge Kammerorkester. Uczestnik wielu polskich i międzynarodowych festiwali jazzowych. (Info CKiS)