Stacja Konspiracja – Tajne Nauczanie

Tajne Nauczanie – to jeden z etapów projektu Stacja Konspiracja realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 i Klub Sportowy Mazur Karczew a dofinansowaną z Narodowego Centrum Kultury. Program był współfinansowany przez Urząd Miejski w Karczewie i Miejsko Gminny Ośrodek Kultury. Spotkanie prowadził nauczyciel historii Grzegorz Parzych. Wśród zaproszonych do dyskusji gości byli: Maria Samsel, Urszula Trzaskowska, Krzysztof Kasprzak, Zbigniew Grzanka oraz Leszek Kasprzak. Na sali wśród honorowych gości zasiedli: Przewodniczący Rady Miejskiej w Karczewie Piotr Żelazko, Przewodniczący Komisji ds. Oświaty Kultury i Sportu Łukasz Włodarczyk oraz członek Gabinetu Politycznego Ministra Kultury Tomasz Laskus.

Podczas spotkania mówiono ogólnie o sprawach związanych z trudnością w zdobywaniu wiedzy w okresie II wojny światowej oraz o tym co groziło uczestnikom tajnego nauczania. Mówiono również o innych sprawach związanych z tamtym okresem – między innymi Zbigniew Grzanka wspominał bestialskie zamordowanie przez hitlerowców Cyganów mieszkających w Karczewie, a Leszek Kasprzak mówił o historii Karczewskich Żydów.

Przerwy pomiędzy wypowiedziami wypełniały patriotyczne pieśni śpiewane przez byłych i obecnych uczniów szkoły oraz ich rodziców.(info MGOK)