Spotkanie z muzyką Chpina

Koncerty letnie w Otwocku Wielkim należą do dobrej tradycji. Organizowane są one przez Burmistrza Karczewa, Radę Miejską w Karczewie, Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Karczewie i Kuratora Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. W koncercie wystąpili: japońska pianistka pani Mamiko Ueyama oraz jeden z czołowych zespołów kameralnych w Polsce – kwartet „Prima Vista”.

W pierwszej części koncertu pani Mamiko Ueyama zaprezentowała: Bakarolę Fis – Dur op.60, Walca Es-Dur op.18, Nokturn Des Dur op. 27 nr 2 oraz Poloneza As-dur op. 53 “Heroiczny”. Szczególnie gorąco oklaskiwany był Polonez As-dur op. 53, który jest uznawany za szczyt polonezowej twórczości Chopina i dzieło, którego chwały głosić nie trzeba, a wszystko, co pod względem blasku, dostojeństwa, siły i entuzjazmu tkwi w polonezie, zostało w arcydziele tym wyrażone w sposób najbardziej porywający. Polonez As-dur, skomponowany został w 1842 roku. Utwór ma kształt i charakter heroicznego poematu i bliższy jest balladom niż tańcom, chociaż wciąż bije z niego majestatyczność poloneza.

W drugiej części wykonany został koncert fortepianowy e-mol op.11.

Koncert ten został wykonany po raz pierwszy w domu kompozytora 21 lutego 1830 roku z towarzyszeniem orkiestry prowadzonej przez Karola Kurpińskiego, naczelnego kompozytora i kapelmistrza dworskiego. Publiczność ekstatycznie wyrażała uwielbienie dla tej kompozycji, a „Kurier Warszawski” nazwał Chopina „Paganinim fortepianu”. Utwór ten został zagrany przez pianistkę

Mamiko Ueyama oraz kwartet smyczkowy Prima Vista w składzie: Krzysztof Bzówka – skrzypce, Józef Kolinek – skrzypce, Piotr Nowicki – altówka, Zbigniew Krzymiński – wiolonczela.

Warto podkreślić, że Kwartet Prima Vista należy do czołowych zespołów kameralnych w Polsce. Tworzą go muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej – Sinfonii Varsovii. Zespół koncertował między innymi: na Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, w Łazienkach Królewskich, w warszawskiej Zachęcie, w Studiu S-1 Polskiego Radia i w Belwederze. Był również gościem Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwalu Muzyki Kameralnej “Wieczory w Arsenale”, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Kwartet koncertował w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Kanadzie, USA , Japonii i Korei Południowej. Nagrał kilkanaście płyt kompaktowych w tym z Piotrem Palecznym, Konstantym Andrzejem Kulką, Waldemarem Malickim. Od maja 2003 roku Kwartet Prima Vista działa jako samodzielny zespół w ramach Warszawskiej Opery Kameralnej.(info MGOK) Foto., z wyjątkiem ostatniego, wykonano podczas próby przed koncertem.