Przeboje „Skaldów” w wersji jazzowej

Właściwie takiego koncertu jeszcze w Karczewie nie było. Trójka wybitnych muzyków jazzowych zaproponowała karczewskim melomanom przeboje „Skaldów” w jakże odmiennej instrumentalizacji. Znany pianista jazzowy Wojciech Gogolewski wielkie przeboje Skaldów napisał jeszcze raz, ale w wersji jazzowej. Piosenki jego, ale również i mojej młodości, zostały przedstawione, za zgodą i błogosławieństwem Skaldów” w zupełnie nowej wizji muzycznej. Podczas koncertu muzycy zagrali dziesięć utworów z ich nowej płyty, która po raz pierwszy została zaprezentowana właśnie w Karczewie.

Koncert został przyjęty bardzo gorąco. Serdeczne podziękowania za ogromne przeżycia artystyczne należą się zarówno zespołowi jak i organizatorom tego muzycznego wydarzenia.

 

Wojciech „Gogol” Gogolewski

Pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach – Wydział Jazzu. Laureat Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Jazz Juniors w Krakowie oraz zdobywca Klucza do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Znakomicie spisuje się zarówno jako lider wielu swoich zespołów, takich jak np. No Smoking czy Kwartet Wojciecha Gogolewskiego, jak również w roli muzyka sesyjnego. Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzowych Szwecji, Niemiec, Francji i Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych, np. Pori Jazz w Finlandii, Montreal Jazz Festival w Kanadzie czy Jazz Jamboree w Warszawie. Pisze muzykę m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak i Michała Bajora. Zilustrował muzycznie 20 przedstawień teatralnych. Pisząc muzykę do filmów, współpracował z Jerzym Antczakiem, Piotrem Szulkinem, Feliksem Falkiem. Aranżował również utwory na płytę Vanessy Mae z 1999 roku. Jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów Fryderyka Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin – pragnienie miłości”.

 

Paweł Pańta

Jest wybitnym polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym.

Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez wybitnego dyrygenta Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad 100 koncertów. Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsavia, a także współpracuje z kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, takimi jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska i wieloma innymi.

 

Adam Lewandowski

Gra na perkusji i instrumentach perkusyjnych. Na profesjonalnej scenie jazzowej zadebiutował w Trio Marka Blizińskiego w 1977 roku. W latach 1981-84 grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym dla CBS Records nagrał w Grecji płytę „Plaka Nights” oraz wystąpił m.in. podczas festiwalu Jazz Jamboree w 1983 roku przed Milesem Davisem. Współpracował z Trio Janusza Strobla, Trio Włodka Pawlika, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim. Współtworzył pierwszą polską stację radiową grającą muzykę jazzową – Radio Jazz. Nagrywał muzykę do wielu filmów, m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego czy muzykę Włodka Pawlika do filmu „Wrony”.