Proces

„Proces” to kolejne przedstawienie zrealizowane przez Urszulę Trzaskowską oraz jej grupę teatralną, z którą pracuje ona w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury. Scenariusz napisany został przez panią Urszulę z udziałem jej młodych aktorów. Tym razem młodzież ze swoją instruktorką podjęli się trudnego zadania, w wystawionej sztuce spróbowali odpowiedzieć na kilka trudnych pytań dotyczących granic swobody młodego człowieka, brutalizacji świata, oraz spraw związanych z walką płci.

Fabuła przedstawienia jest dość prosta. Oto grono pedagogiczne ma zastanowić się co począć z uczniem, który pobił brutalnie dwie dziewczyny. Wszystko zdaje się przesądzać, że chłopak jest winny i należy go wysłać do poprawczaka, przynajmniej takiego zdania jest dyrektorka szkoły, psycholog oraz nauczycielka. Jednak nie wszystko jest takie proste. Przedstawicielka kuratorium zaczyna sprawę drążyć i okazuje się, że chłopak stanął w obronie swojego kolegi, którego dziewczęta publicznie znieważyły opluwając go. Znieważony chłopak, który przedstawiony jest jako trochę zniewieściały autor blogu internetowego o modzie, boi się powiedzieć jak naprawdę przebiegało całe zdarzenie, w końcu mówi prawdę. Nauczycielka dyżurująca nie widziała zajścia, bo szkoła uczestniczy w programie, który chroni uczniów przed nadmiernym dozorem nauczycieli, swoją opinię oparła jedynie na zeznaniach pokrzywdzonych. Jedyny nauczyciel płci męskiej biorący udział w procesie jest milczący, wręcz przestraszony. Winowajca nie chce powiedzieć dlaczego uderzył, ale kuratorka swoją kobiecością łamie jego milczenie i chłopak ujawnia całą prawdę o zajściu.

Spektakl zagrany wspaniale. Serdeczne gratulacje tak dla zespołu aktorskiego jak i dla pani Urszuli Trzaskowskiej autorki scenariusza i reżyserki.

Przedstawienie to jest jednak tylko hasłem do rozpoczęcia dyskusji. Jak zapowiedziała pani Urszula w czerwcu zostaną zorganizowane warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Pytania, na które podczas warsztatów młodzież będzie próbowała odpowiedzieć, to te postawione w przedstawieniu „Proces”.(info MGOK)