Plon niesiemy plon

Ostrówek nie jest dużym sołectwem, nic więc dziwnego, że przez wiele lat nie było odważnych, by podjąć się trudu zorganizowania tam Gminnych Dożynek. W tym jednak roku zarówno Sołtys jak i Rada Sołecka Ostrówka zgłosili gotowość zorganizowania tego szczególnego dla społeczeństwa wiejskiego święta. W organizacji dożynek pomogli mieszkańcom Ostrówka pracownicy Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Grupy Remontowej.

Pierwsza część uroczystości dożynkowych miała miejsce w kościele parafialnym p.w. św. Izydora, gdzie podczas Mszy św. w intencji rolników ks. proboszcz Jarosław Juszczyński poświęcił dożynkowy wieniec i pięknie zdobione dożynkowe chleby wypieczone z tegorocznego zboża.

Po Mszy św., już na estradzie ustawionej przy wiejskiej świetlicy, drugą część uroczystości rozpoczęli: Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Karczewie Anna Zakrzewska i Sołtys Ostrówka Ryszard Strzałkowski. Powitali oni wszystkich uczestników Gminnych Dożynek, podziękowali współorganizatorom oraz sponsorom i zaprosili do wspólnego dożynkowego świętowania. Następnie życzenia rolnikom z okazji ich święta złożyli: Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek, Przewodniczący rady Powiatu Dariusz Grajda oraz Wiceburmistrz z zaprzyjaźnionego Pilzna Krzysztof Krawiec.

Najważniejszym momentem każdego święta plonów jest przekazanie przez starostów gospodarzowi dożynek (w Ostrówku starostami byli Anna i Wojciech Molakowie) wieńca i chleba. Burmistrz Karczewa, który jako gospodarz dożynek przyjął chleb z rąk starostów, zapowiedział, że będzie on podzielony sprawiedliwie.

Oczywiście dożynki nie mogą obyć się bez tradycyjnych pieśni i tańców. Młodzież, która brałam udział w korowodzie dożynkowym, została do występu przygotowana przez Mariannę Drabarek, liderkę działającego przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Karczewie zespołu ludowego „Sołtysi”. Trzeba przyznać, że występ był naprawdę bardzo udany i młodzieży oraz pani Mariannie należą się duże brawa.

Oprócz młodzieży z Ostrówka na dożynkowej scenie gości bawili: zespół ludowy „Sołtysi”, zespół „Podbielanki” z Celestynowa, „Wiejskie Klimaty” z Gliny, dziecięcy zespół „Gębule”, grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej w Glinkach oraz zespół disco polo „Okey”. Na zakończenie święta plonów była tradycyjna, wiejska zabawa, podczas której grał zespół „Fanaberie”.(info MGOK)