Piknik historyczny w Otwocku Wielkim

W tym roku piknik historyczny w Otwocku Wielkim, dotychczas związany z nocą muzeów, odbył się we wrześniu. Przypałacowy park zamienił się od 6 do 8 września w wielki obóz wojsk Rzeczypospolitej oraz Szwedów. W sobotę (7.09), o godzinie 14.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie pikniku i prezentacja grup rekonstrukcyjnych. Łącznie na placu stanęło około 150 rekonstruktorów z różnych miast polskich, a także z Czech i Węgier.

Po oficjalnym otwarciu i prezentacji przyszedł czas na pokazy specjalne, a wśród nich na potyczkę wojsk kozackich z oddziałem wojsk królewskich. Był pokaz musztry, żonglerka chorągwiami oraz opowieści o dawnej modzie i uzbrojeniu. Wiele osób, pamiętając pokaz ubiegłoroczny, czekało na pokaz kawaleryjski – w tym roku jednak jeźdźcy nie prezentowali takiego kunsztu jeździeckiego, jak ci sprzed roku, a szkoda.

Organizatorzy nie zapomnieli, że w pikniku biorą udział również dzieci. Z myślą o nich zorganizowana została gra, żeby ją wygrać trzeba było odwiedzić rekonstruktorów oraz stoiska rzemieślnicze.

Przed bitwą odbył się pokaz artyleryjski. Sama bitwa, skropiona trochę przez deszcz, nie przyciągnęła w tym roku tak dużej publiczności jak przed laty. Tradycyjnie wojska polskie walczyły ze Szwedami i oczywiście wygrały. Oczywiście takiej bitwy historia Otwocka Wielkiego, a także Gminy Karczew, nie zanotowała, ale przecież w całej  zabawie chodziło o to, żeby zobaczyć wojska w umundurowaniu z epoki oraz przeżyć bezpośrednie spotkanie z polem walki.

Podczas Pikniku Historycznego, dzięki wsparciu Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, można było bezpłatnie zwiedzać Muzeum Wnętrz.

W niedzielę, już nie było takich wrażeń jak w sobotę. Były stoiska rzemieślnicze, historyczne gry i zabawy oraz zwiedzanie obozowiska.

Organizatorami imprezy byli: Gmina Karczew, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Kompania Dragonów Starosty Lanckorońskiego Pana Zebrzydowskiego. Piknik Historyczny został dofinansowany przez Powiat Otwocki i Miasto Otwock. Organizatorzy dziękują Ochotniczej Straży Pożarnej za zorganizowanie oświetlenia placu, na którym toczyła się bitwa. Imprezę ponad to sponsorowali: Piekarnia Staropolska, firma wędliniarska KISZECZKA, Grupa Producentów Warzyw Szklarniowych VegaPol, Katering-Max Iwona Drozd. (info MGOK)