Pamiętając o ofiarach zbrodni katyńskiej

Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir, która miała miejsce 12 kwietnia 1940 roku, rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar zamordowanych z rozkazu władz sowieckich. Wśród tych ofiar znalazło się trzech mieszkańców Karczewa: aspirant Tomasz Bednarski, kapitan Bronisław Buniakowski oraz porucznik Zygmunt Kwiatkowski.

Rozpoczynając uroczystość przy pamiątkowym kamieniu na Skwerze Ofiar Katynia, prowadzący tą patriotyczną manifestację Krzysztof Kasprzak, wnuk kpt. Bronisława Buniakowskiego, podkreślił, że tegoroczna uroczystość jest szczególnie symboliczna – Zaraz po złożeniu kwiatów przed pomnikiem ruszymy ulicami miasta zatrzymując się na poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej by rozpamiętywać mękę i śmierć krzyżową Pana Jezusa. Ci, których dzisiaj wspominamy, w Katyniu pokonywali swoją Drogę Krzyżową. Szli na śmierć z wiarą w sercu i z modlitwą na ustach. Wielu z nich trzymało w ręku różaniec.

Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez proboszcza parafii p.w. św. Wita w Karczewie ks. Andrzeja Sobczyka, przemówienia okolicznościowe wygłosili Burmistrz Karczewa Michał Rudzki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Karczewie Piotr Żelazko.

Po wystąpieniach oficjalnych przybyłe na uroczystość delegacje złożyły przed pomnikiem katyńskim wiązanki kwiatów.

Uroczystość zakończyło odegranie na trąbce utworu „Cisza”, po czym rozpoczęła się Droga Krzyżowa ulicami Karczewa, podczas której modlono się między innymi w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców.

Wartę honorową przy pomniku katyńskim wystawiła Drużyna Harcerska VENTUS. (Info MGOK) foto Dariusz Broniszewski