Obchody święta 11 Listopada w Karczewie

Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Karczewa tradycyjnie rozpoczęli mszą świętą za Ojczyznę. Mszę celebrował, zaproszony na uroczystość, ks. infułat Jan Sikorski, który również wygłosił homilię.

Po mszy świętej kolumna pocztów sztandarowych oraz delegacji z wiązankami kwiatów, poprzedzana przez drużynę honorową Zespołu Szkół i orkiestrę OSP w Karczewie, przeszła do centrum miasta. Tu przez pomnikiem Orła Białego odbyła się druga część uroczystości.

Patriotyczny apel przy pomniku prowadzili uczniowie Zespołu Szkół w Karczewie. Rozpoczynając uroczystość przypomnieli historię utraty przez Polskę niepodległości oraz działania, które doprowadziły do tego, że Polska powróciła na mapy świata.

Po wystąpieniu młodzieży głos zabrała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Karczewie Danuta Trzaskowska, która między innymi powiedziała: „Myślę, że mimo iż mija od tamtej pory 99 lat, to proces budowy Polski lepszej i sprawiedliwszej dla wszystkich jej obywateli wciąż trwa. Jako naród możemy tę wolność i z trudem budowaną demokrację zachować, jeśli odrzucimy spory i zjednoczymy się mając przede wszystkim na względzie rozwój Polski i dobro wszystkich jej obywateli.

Po wystąpieniu Przewodniczącej Rady Miejskiej odbył się apel pamięci, po którym nastąpiło złożenie kwiatów przed pomnikiem Orła Białego. Jako pierwsza kwiaty złożyła delegacja Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej w Karczewie. Kwiaty złożyli między innymi: członkowie Młodzieżowej Rada Miejskiej w Karczewie, delegacje placówek oświatowych, przedstawiciele placówek oświatowych oraz organizacji społecznych i zakładów pracy.

Patriotyczną manifestację z okazji święta 11 Listopada zakończył na Rynku Zygmunta Starego krótki koncert orkiestry OSP w Karczewie. (info MGOK)