Nowoorleański jazz w Piwnicy pod Barankiem

Scena w „Piwnicy pod Barankiem” stała się już nie tylko znaną, ale i uznaną sceną muzyczną zarówno Karczewa, jak i powiatu otwockiego. Na comiesięcznych koncertach pojawiają się melomani Karczewa, Otwocka, Józefowa, a nawet z Warszawy. Lutowy koncert ściągnął miłośników jazzu tradycyjnego. Na karczewskiej scenie muzycznej wystąpiła bowiem znana kapela „Wisła Hot 4”.

Wisła Hot 4/5/6 to zespół powstały z warszawskich muzyków specjalizujących się w muzyce swingowej. Grupa występowała na licznych festiwalach (Festiwal Warszawa Sigera, Noc Kultury w Lublinie, Warsaw Street Party i wiele innych) oraz koncertach. Grupa na stałe współpracuje ze szkołą tańca Lindy Hop Swingout.pl. Grają muzykę, która daje radość, którą można było słyszeć u Louisa Armstronga, Benny’ego Goodmana, Elli Fitzgerald i innych wielkich postaci swingu i dixielandu. Podczas koncertu usłyszeliśmy między innymi takie standardy jak: „Lady Be Good”, ”Indiana” czy „All Of Me”.

Skąd taka nazwa zespołu? Otóż pierwszy koncert mieli grać w piątkę, gdy ktoś spytał o nazwę spontanicznie krzyknęli Wisła Hot Pięć i tak zostało. Czasami grają w czwórkę, a czasami w szóstkę, wówczas tylko zmieniają liczbę w nazwie. W Karczewie wystąpili w składzie: Mark Shepherd – trąbka, wokal, Tadeusz Czechak – banjo, Bartek Smoragiewicz – klarnet, saksofon tenorowy, saksofon altowy oraz prowadzenie koncertu i Piotr Janiec – tuba. Jako piąta, wystąpiła wspaniała wokalistka Monika Mirek. Liderem zespołu jest angielski wokalista, trębacz i puzonista Mark Shepherd,

Mark Shepherd  – wokalista, trębacz, kompozytor i tekściarz – w trakcie swojego barwnego życia występował zarówno w klubach Europy zachodniej (Londyn, Paryż, Zurich, Rzym, Amsterdam) jak i w ojczyźnie jazzu – USA (Nowy Jork, Boston). Ostatecznie miłość przygnała go nad Wisłę. Jest człowiekiem w dojrzałym wieku, który z niejednego pieca jadł chleb. To życiowe doświadczenie jest wyczuwalne w jego głosie, muzyce i tekstach. Z polskim składem koncertował głównie w kraju, najczęściej w warszawskich klubach i halach (Piwnicy pod Harendą, Sali Kongresowej, Swing Clubie [Praga], Stodole, Tygmontie, ‘Cafe Blu’ w Radissonie); oraz w innych miejscach (katowickim klubie Old Timers Garage, krakowskim klubie U Muniaka, Jazz Camping Kalatówki). Występował również w wielu mniejszych, bardziej kameralnych miejscach wokół stolicy (Cafe Skene, Klub Rampa, Cafe W Oparach Absurdu, Cafe Alternatywa, Klub Matrix, Klub Mała i Czarna).(KK)