Noc w Instytucie Lotnictwa

Już po raz szósty Instytut Lotnictwa w Warszawie zaprosił na imprezę edukacyjną, celem której była popularyzacja lotnictwa i kosmonautyki, a także promocja zawodów inżynierskich. W imprezie tej, która odbyła się 16 października, wzięła udział liczna grupa mieszkańców Karczewa. Wyjazd na „6 Noc w Instytucie Lotnictwa” zorganizował Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury.

Impreza okazała się być niezwykle interesująca. W tym roku można było z bliska obejrzeć ponad 20 samolotów i śmigłowców. Goście mogli zobaczyć najnowsze wiatrakowce, łaziki marsjańskie, latające bezzałogowce, symulatory lotu, gigantyczne silniki lotnicze, tunele aerodynamiczne (w tym największy w Polsce), laboratoria materiałowe, najnowocześniejsze mikroskopy, lotnicze artefakty archeologiczne, mobilne roboty. Mogli również spotkać pilotów cywilnych i wojskowych oraz kosmonautów, ekspertów w dziedzinie technik lotniczych, porozmawiać z przedstawicielami warszawskich lotnisk. Prowadzone były nocne obserwacje nieba z użyciem nowoczesnych teleskopów.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z jedynym, polskim kosmonautą generałem Mirosławem Hermaszewskim, który odbył swój słynny lot w kosmos statkiem Sojuz 30 w dniu 27 czerwca 1978 roku. Lot trwał 8 dni, podczas których dokonano 126 okrążeń ziemi. Spotkanie miało początkowo trwać pół godziny, ale było tak ciekawe, że trwało ponad godzinę.

Najmłodsi oczywiście podziwiali samochody z filmów o Batmanie i Transformersach oraz roboty i modele statków powietrznych z Gwiezdnych Wojen. Natomiast spotterzy mieli okazję sfotografować z bliska samoloty lądujące na Lotnisku im. Fryderyka Chopina ze specjalnego punktu widokowego na pas startowy.

Za rok z pewnością Instytut Lotnictwa zorganizuje kolejną noc z kolejnymi atrakcjami. Już dziś wiadomo, że Miejsko Gminny Ośrodek Kultury zorganizuje wyjazd na tą jedyną w swoim rodzaju imprezę.(info MGOK)

Foto arch. Instytut Lotnictwa; Foto A.Zakrzewska