Noc Muzeów w Otwocku Wielkim

Organizowana przez Gminę Karczew, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Karczewie, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, SFRP, Powiat Otwocki i Kompania Dragonów Starosty Lanckorońskiego Pana Zebrzydowskiego Noc Muzeów w Otwocku Wielkim jest jedną z największych, a z pewnością logistycznie największą imprezą nie tylko w Gminie Karczew, ale i w powiecie otwockim. Na ten szczególny, dwudniowy piknik historyczny ściągają miłośnicy dawnych formacji wojskowych z całej okolicy. Na parę godzin przed bitwą, w której zmierzyć się miały wojska marszałka Bielińskiego z wojskami szwedzkimi, w okolicy pałacu nie było wolnego miejsca na zaparkowanie samochodu.

Pogoda niestety nie zamierzała być przychylna i początkowo straszyła deszczem, ale w najważniejszych punktach programu było słonecznie i bezdeszczowo.

Trudno w krótkim artykule zdać dokładną relację z przebiegu całej imprezy, dlatego tylko zasygnalizuję punkty programu, które szczególnie podobały się widzom.

Trzeba przyznać, że tegoroczne spotkanie w Otwocku Wielkim było ciekawsze niż w latach ubiegłych. Między innymi organizatorzy przygotowali pokaz broni oraz zaprezentowali kilka bardzo ciekawych pojedynków. Dużą atrakcją był węgierski zespół muzyczny Szelindek. Zespół już wcześniej występował w Otwocku Wielkim i pozostawił po sobie bardzo miłe wrażenie. W tym roku, z udziałem tego zespołu, zorganizowana została nauka dawnego tańca. Wielu młodych miłośników historii wzięło udział w przygotowanej grze terenowej. Ogółem w grze wzięło udział 56 osób, najmłodszy uczestnik miał 6 lat. Warto dodać, że wszyscy biorący udział w grze zdobyli odpowiednią ilość punktów kwalifikującą do otrzymania nagrody.

Oczywiście najważniejszym punktem programu była bitwa, w której udział wzięło ponad 200 rekonstruktorów z Polski Czech, Węgier i Słowacji. W bitwie, już po raz drugi, udział wzięła konnica. Dla tych, którzy nie mogli w nocy z soboty na niedzielę obejrzeć bitewnych zmagań, bitwa została powtórzona następnego dnia.

Patronami medialnymi imprezy byli: Redakcja „Głosu Karczewa”, Redakcja „Linii Otwockiej”, Stowarzyszenie Polskich Mediów, Warszawska Izba Gospodarcza, TRAVEL TRENDS GROUP, Polska Izba Hotelarstwa.

Sponsorami imprezy byli: SuperDrob Zakłady Drobiarsko-Mięsne; SuperBuffet; operator gazociągów przesyłowych Gaz- System SA; KEMOS; MINIBUS; Konstrukcje Dąbrowski Tywonek Leśniewski; SAS Stęszew; NICATOR Fabryka Opakowań; Jan Kociszewski; Bank Spółdzielczy w Karczewie; Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa; Auto-Kontrola Blanka Pawłowska; Piotr Moczulski; Gamitex Bis 2; Sklep Wielobranżowy Grzegorz Sasin.(info MGOK)