Noc Muzeów w Gminie Karczew

W dniach 16-17 maja 2015r. odbyła się na terenie Gminy Karczew “Noc Muzeów 2015” czyli wydarzenie kulturalne odbywające się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

Co roku w Noc Muzeów instytucje kulturalne przeżywają oblężenie a nocnym fanom niestraszne są długie kolejki do wejścia, tak charakterystyczne dla tego wydarzenia. Ideą Nocy Muzeów jest udostępnienie w godzinach wieczornych i nocnych zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą oraz organizowaniu specjalnych wydarzeń towarzyszących za darmo lub za symboliczną opłatą. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1977 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Obok głównej atrakcji czyli Pikniku Historycznego w Otwocku Wielkim, w Centrum Historycznym Ziemi Karczewskiej „Muzeum Stara Plebania”, Towarzystwo Przyjaciół Karczewa zaprezentowało wernisaż wystawy „Sceny walki w twórczości Andriollego” przedstawiającej pełne akcji, dynamiczne sceny pojedynków, zbrojnych konfliktów, jak również sceny wewnętrznej walki głównych bohaterów. Różne bywają powody tych walk, często wywołują skrajne emocje i z pewnością wiążą się one z oddziaływaniem jakiejś władzy. Wystawa obejmuje wybrane ilustracje wykonane przez Andriollego do najbardziej znanych dzieł literatury polskiej i obcej m.in.: Pan Tadeusz i Konrad Wallenrod A. Mickiewicza, Stara Baśń J. I. Kraszewskiego, Lilla Weneda J. Słowackiego, Meir Ezofowicz E. Orzeszkowej, Urodzony Jan Dęboróg W. Syrokomli, Pamiętniki kwestarza I. Chodźki, Maria A. Malczewskiego, Romeo i Julia W. Szekspira, Ostatni Mohikanin i Szpieg, J. F. Coopera oraz kompozycje Nocna wyprawa powstańców, Śmierć Ludwika Narbutta w Dubiczach i Walka powstańcza. Realizacją wystawy zajęło się Biograficzne Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie. Towarzystwo Przyjaciół Karczewa wzbogaciło wystawę grafik akcentami andriollowskimi związanymi z Karczewem (wystawienie fotografii/reprodukcji obrazów znajdujących się w karczewskim kościele oraz na plebanii oraz prezentacją kolekcji białej broni ze zbiorów kolekcjonerów. Koordynacja projektu: Fundacja Andriollego.

W Otwocku Wielkim wydarzenia Nocy Muzeów miały miejsce na terenie przyległym do Muzeum Wnętrz a więc do Pałacu Bielińskich jak i w samym pałacu.

Grupy rekonstrukcji historycznej rozbiły swój obóz w parku. Goście mogli zapoznać się w obozowisku z dawnymi ubiorami, uzbrojeniem a także grami, zabawami czy potyczkami. Odbył się również pokaz tańców dawnych w wykonaniu Per Saecula. To wszystko znakomicie przybliżyło widzom epokę XVII w.

Na terenie tzw. „lądowiska” odbywały się pokazy konne, zawody łucznicze, musztra a armaty i muszkiety co i rusz odzywały się głośną salwą.

Pałac Bielińskich był otwarty dla zwiedzających. W międzyczasie swój koncert w pałacowej sali zagrała znakomita japońska pianistka Mamiko Ueayama, zbierając gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności.

Podczas pikniku swoje stoiska promocyjne rozstawiły Gmina Karczew, Lokalna Grupa Działania „Natura i Kultura” a także współorganizatorzy Gmina Wiązowna, Gmina Celestynów. Na stoiskach udostępniono mapki, foldery, baloniki i inne promocyjne gadżety. Gmina Celestynów zaprezentowała wystawę rzeźby ludowej autorstwa Wiktora Piaseckiego.

Goście, którzy przybyli z wielu zakątków powiatu otwockiego oraz z Warszawy, mogli raczyć się daniami z grilla a także dokonać zakupów na przypałacowym jarmarku.

Wszyscy z niecierpliwością czekali na bitwę, która rozegrała się po zmroku. Huk armat, błyski wystrzałów, szczęk broni, tętent koni- to wszystko stanowiło niezwykłą aurę przenoszącą widzów w czasy walk ze Szwedami.

Po bitwie zaprezentowano niezwykłe fire show niosące ze sobą magię ruchu, światła i ciemności.

W niedzielę odbyła się druga bitwa, równie zacięta jak ta sobotnia. Wojska polskie ponownie potykały się ze Szwedami. Szala zwycięstwa raz po raz przechylała się po którejś ze stron a trup ścielił się gęsto.

Wydarzenie swoją zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek, Z-ca Burmistrza Karczewa Bartłomiej Tkaczyk, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Karczewie Danuta Trzaskowska, Dyrektor MGOK w Karczewie Anna Zakrzewska, Dyrektor MOSIR-u Artur Seredyn, radna powiatowa Grażyna Olszewska a także karczewscy radni m.in. Anna Osial, Małgorzata Spirowska, Agnieszka Salwa i Piotr Trzaskowski . Pojawili się również Wójt Celestynowa Witold Kwiatkowski, jego zastępca Piotr Rosłoniec oraz Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny.

Słowa uznania kierujemy do grup rekonstrukcyjnych, a były to:

1. Rota Strzelcza Prywatnego Zaciągu Imć Franciszka ( Bydgoszcz)
2. Chorągiew Jazdy Rzeczpospolitej ( Warszawa)
3. Warchoły i Pijanice ( Warszawa)
4, Pułk Czarnieckiego( Wejherowo)
6, Chorągiew Jakuba Wejhera ( Trójmiasto)
7. Stowarzyszenie Stanica ( Kraków)
8. Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Lubelskiej ( Lublin)
9. Kompania imć Stanisława Rusinowskiego h, Godziemba ( Bydgoszcz)
10. Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula ( Nowy Wiśnicz)
11. Klub Oręża Dawnego Klinga ( Nowy Targ)
12 Kompania Dragonów Pana Zebrzydowskiego Starosty Lanckorońskiego ( Warszawa).
13. Chorągiew rycerstwa ziemi Radomskiej (Radom)
14. Grupa Kaskadersko Historyczna ” Dżygit” Trójmiasto

Organizatorzy wydarzenia: Gmina Karczew, MGOK w Karczewie, Muzeum Wnętrz, Chorągiew Jazdy Rzeczpospolitej, Kompania Dragonów Pana Zebrzydowskiego, Rota Strzelcza Prywatnego Zaciągu Imć Franciszka.

Współorganizatorzy: Gmina Wiązowna, Gmina Osieck, Gmina Celestynów, Gmina Sobienie-Jeziory, Fundacja Go-Arte.

Patroni medialni: Nasz-Karczew.pl, Głos Karczewa, Linia Otwocka, Tygodnik Regionalny, Księgarnia Historyton, PowiatOtwocki24.pl.

Sponsorzy: Wolff Trading, SuperDrob, Rezawplast, F.H.U. Max Win, Gamitex 2 Bis s.c., Zakład Mięsny Karczew, Dami, KPEC Karczew, Baks, MiniBus Karczew, Kiszeczka, JTM, Well Gym, Bunge, Oskroba, Konstrukcje s.c., VegaPol, Łap-Pol, Bank Spółdzielczy w Karczewie, Cezar, Gospodarstwo Ogrodnicze Grażyna i Patryk Szklarz, Fundacja Chorągiew Jazdy Rzeczpospolitej.