Listy do Ciebie … Polsko

Taki tytuł nosił koncert, z jakim znany wokalista i muzyk Joachim Perlik i pianista Artur Grudziński przyjechali do Karczewa. Obaj artyści w Karczewie gościli nie pierwszy raz.

W programie usłyszeliśmy wiele znanych przebojów, a wśród nich: „Przy kominku” Ireny Santor, „Jesienne chmury” Czerwonych Gitar, „A mnie jest szkoda lata” Jerzego Połomskiego, „Wspomnienie” Czesława Niemena, „Ziemio błękitno szara” Seweryna Krajewskiego. Ponieważ koncert odbył się na parę dni przed świętem 11 Listopada, dlatego w koncercie nie zabrakło utworów patriotycznych, wśród nich była ballada „Nim wstanie dzień” skomponowana przez Krzysztofa Komedę do słów Agnieszki Osieckiej, stanowiąca motyw przewodni w filmie Prawo i pięść. W części patriotycznej nie zabrakło pieśni Czerwonych Gitar „Biały Krzyż”, utwór ten został skomponowany przez Krzysztofa Klenczona dla upamiętnienia jego ojca Czesława, żołnierza Armi Krajowej i powojennego podziemia antykomunistycznego. Natomiast „Modlitwę” Bułata Okudżawy, jeden z najbardziej znanych utworów tego poety i barda, śpiewała cała widownia.

Joachim Perlik wywodzi się ze studenckiego środowiska artystycznego Klubu Twórców Studenckich „Beanus”. W latach 90. XX wieku był wokalistą grupy jazzrockowej „West”. Przez siedem lat występował w programie TVP1 „Jaka to melodia?” jako pianista i wokalista, gdzie wykonywał piosenki wielu twórców sceny polskiej i światowej. Jest wokalistą o warunkach głosowych pozwalających mu zmierzyć się z najtrudniejszym repertuarem. Zafascynowany twórczością Czesława Niemena nagrał w 2005 r. płytę „Wspomnienie o…” z piętnastoma wybranymi utworami artysty. Joachimowi Perlikowi towarzyszył na klawiszach znany doskonale karczewskiej publiczności Artur Grudziński, który nie tylko grał, ale także recytował. Gdy na zakończenie koncertu publiczność oklaskiwała Perlika, wielu kierowało wzrok ku Grudzińskiemu.

Grudziński to znany kompozytor, aranżer, autor opraw muzycznych wielu programów telewizyjnych. Absolwent Wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Członek jazzowej orkiestry „Big Warsaw Band”. Współrealizator programu „Śpiewające fortepiany”.(info MGOK)