Koncert dla Niepodległej

Było to podsumowanie całego cyklu wydarzeń patriotycznych związanych z obchodami 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Po „Tajnych Kompletach”, „Tajnym Bazarze” i spektaklu odtajnić wolność przyszedł czas by wieczorem 11 listopada wspólnie śpiewać patriotyczne piosenki przypominające odradzanie się naszej Ojczyzny.

Impreza została zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 w Karczewie oraz Klub Sportowy Mazur Karczew. Imprezę dofinansowało Narodowe Centrum Kultury. Projekt był współfinansowany przez Urząd Miejski w Karczewie oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury. Spotkanie z piosenką patriotyczną uświetniła swoim występem Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Karczewie.

Koncert prowadzili Katarzyna Imioła oraz Konrad Wyrwas.

Na wspólnym śpiewaniu, mimo chłodu, licznie zgromadzili się uczniowie oraz rodzice z „Jedynki”. Pojawili się także uczniowie i rodzice z innych szkół. Atmosfera była rodzinna. Dla zmarzniętych przygotowana była gorąca herbata oraz wspaniała grochówka, chętni mogli upiec przy ognisku karczewską kiełbasę.

Najważniejsza była estrada i to co się na niej działa, a działo się dużo. Imprezę rozpoczęli oficjalni goście Burmistrz Karczewa Michał Rudzki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Karczewie Piotr Żelazko oraz Tomasz Laskus członek Gabinetu Politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszyscy gratulowali organizatorom tak pomysłu, jak i wykonania tego patriotycznego projektu, zapraszali wszystkich do wspólnego śpiewania.

Podczas imprezy zostały wręczone nagrody dla laureatów zorganizowanego przez MGOK, w ramach projektu „Stacja Konspiracja”, konkursu literackiego „Na najpiękniejszy tekst patriotyczny”. Prace na konkurs nadesłali uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2. W imieniu dyrektor MGOKu Anny Zakrzewskiej nagrody wręczał przewodniczący konkursowego jury Krzysztof Kasprzak. Wśród laureatów konkursu znaleźli się: Martyna Dydek, Klara Krysztofiak, Hanna Trzaskowska, Aleksandra Olszanka, Mikołaj Stankiewicz, Maja Jaworek, Julia Skiba i Kuba Toure.

Warto podkreślić, że oprócz solistów śpiewali wszyscy. Wśród solistów oprócz najmłodszych, wystąpili również rodzice uczniów oraz nauczyciele. „Rotę” – jedną z najbardziej znaczących pieśni patriotycznych, odśpiewał „duet urzędowy” czyli Burmistrz Karczewa Michał Rudzki oraz Angelika Piwek z sekretariatu Burmistrza.(info MGOK)