IV Flis Festiwal- relacja

W Gassach, w miejscu, gdzie od wieków znajdował się przewóz przez Wisłę, w dniach 8-10 maja odbył się Flis Festiwal czyli spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu. Organizatorami wydarzenia była Fundacja Szerokie Wody a parterami m.in. Gmina Karczew i MGOK w Karczewie.

Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy, promocja zachowanych po dziś dzień elementów autentycznej kultury ludowej regionu: tradycyjnego flisu rzecznego, zanikających zawodów wiślanych, muzyki, tańców i strojów, a także dawnych pieśni i przyśpiewek czy unikatowych łurzyckich przysmaków.

Po karczewskiej stronie Wisły, swoje stoiska promocyjne rozmieściła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Eko Patrol. Towarzystwo Przyjaciół Karczewa zaprezentowało wystawę zdjęć dumnie głoszącą, że Karczew jest matką Urzecza. Obejrzeć można było również prezentację prac z rękodzieła artystycznego technika Batik – technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie – autorstwa Pań Wandy Kociszewskiej Molędy oraz Marianny Drabarek / Marianna Drabarek sołtys wsi Nadbrzeż, obie Panie należą do zespołu ludowego Sołtysi/ Technika Haft Krzyżykowy autorstwa Pani Marianny Drabarek.

Po drugiej stronie, na rzecznej ostrodze w Gassach, zorganizowano prawdziwą flisacką wioskę- bindugę. Oglądać w niej można było tradycyjne drewniane łodzie, które przypłynęły z różnych stron Polski. Łodzie te, zaprezentowały się także publiczności podczas wodnej parady.

Impreza trwała trzy dni. Nas najbardziej interesowała sobota, kiedy to na drugą stronę rzeki udali się przedstawiciele karczewskiego samorządu: Burmistrz Władysław Dariusz Łokietek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Karczewie Danuta Trzaskowska, radne: Anna Trzepałka, Małgorzata Spirowska a także radna powiatowa Grażyna Olszewska. MGOK reprezentowała Dyrektor Anna Zakrzewska a Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną jej Dyrektor Anna Celestyna Kostyra. Na drugą stronę rzeki udał się także zespół Sołtysi- prezentując się imponująco w strojach ludowych. Karczewską reprezentację powitał na konstancińskim brzegu Burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz Jańczuk. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski oraz Proboszcz parafii w Słomczynie ks. Jacek Dzikowski.

Po prezentacji dawnych łodzi, goście udali się na teren za wałem, gdzie na stoiskach smakować można było regionalne przysmaki takie jak sytocha czy siuforka. Na scenie występowały zespoły kultywujące lokalne tradycje regionu Urzecza. Podglądać można było pracę w warsztatach ginących zawodów takich jak szkutnik, wikliniarz, kowal, garncarz, tkaczka, powroźnik, miodziarz czy smolarz.

Prom na rzece przeżywał swoiste oblężenie. Wisła znów łączy dwa brzegi a mieszańcy Urzecza stają się jednością.

W dniach 16-17 maja zapraszamy na Noc Muzeów 2015- Piknik Historyczny w Otwocku Wielkim a w dniu 24 maja na Zielone Świątki na Urzeczu do Nadbrzeża.