Flis Festiwal na karczewskim brzegu

Głównym celem Flis Festiwalu jest przywrócenie mieszkańcom Urzecza – mikroregionie, który rozpościera się wzdłuż Wisły, od ujścia Pilicy aż do Warszawy – tradycji i kultury ich przodków.

Spotkanie kultur nadrzecznych Urzecza odbyło się, jak co roku, w Gassach na wysokości przeprawy promowej z Karczewa, na teren Gminy Konstancin Jeziorna. Na czas Flis Festiwali wieś Gassy stała się prawdziwą stolicą wiślanych łodzi drewnianych: szkut, batów i pychówek. Imprezie towarzyszyły warsztaty szkutnicze, wikliniarskie i tkackie, a także występy zespołów ludowych. Goście spotkania mogli spróbować tradycyjnych potraw Urzecza takich jak: siuforek (zupa rybna), sytochę, barszcz chrzanowy.

Sporą atrakcją Flis Festiwalu były występy zespołów ludowych kultywujących tradycję Urzecza, wśród tych zespołów można było posłuchać występu zespołu ludowego Sołtysi z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Karczewie.

Wprawdzie główna część spotkania odbywała się w Gassach, ale również i na karczewskim brzegu było kilka ciekawych propozycji. Tradycyjnie ze swoim stoiskiem zaprezentowała się Biblioteka Publiczna proponując między innymi kilka ciekawych pozycji regionalnych. Wystawę o Urzeczu zaprezentowało Towarzystwo Przyjaciół Karczewa, a z wystawą starych samochodów pojawiło się stowarzyszenie EKOPATROL. Na karczewskim brzegu Wisły nie zabrakło również zespołu „Sołtysi”, którzy przypomnieli kilka starych ludowych pieśni.(info MGOK)