Dożynki w Piotrowicach

Gospodarzem tegorocznych dożynek gminnych, a jednocześnie dożynek powiatowych, była wieś Piotrowice. Organizatorami tej najważniejszej uroczystości wiejskiej byli: Burmistrz Karczewa oraz Rada Miejska w Karczewie, Sołtys i Rada Sołecka Piotrowic oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Karczewie. Uroczystość była dofinansowana przez Powiat Otwocki oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Piotrowickie dożynki zaszczyciło swoją obecnością wielu gości. Oprócz władz samorządowych: Burmistrza Karczewa Michała Rudzkiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Karczewie Piotra Żelazko, Starosty Otwockiego Cezarego Łukaszewskiego byli między innymi: : poseł na Sejm RP Jan Grabiec, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Bożena Żelazowska, Stefan Traczyk i Jolanta Koczorowska, a także sołtysi z terenu Gminy Karczew.

Uroczystą mszę dożynkową, podczas której dziękowano za zebrane plony i proszono Opatrzność Bożą o potrzebne dla rolników i ich rodzin łaski, celebrował ksiądz proboszcz parafii warszawickiej Krzysztof Wałek.

Po mszy św. uroczystości dożynkowe rozpoczęli krótkimi wystąpieniami oficjalnymi przedstawiciele samorządów oraz oficjalni goście. Jednym z najważniejszych momentów uroczystości było wniesienie przez korowód dożynkowy wspaniałego wieńca oraz pięknie udekorowanego bochna chleba. Warto podkreślić, że w tym roku mogliśmy podziwiać dwa wieńce, jeden oficjalny wykonany przez mieszkańców Piotrowic, a drugi wypleciony misternie przez mieszkańców Łukówca.

W korowodzie oprócz dożynkowych starostów –Anety i Sławomira Szczepek – szły ubrane w stroje ludowe dzieci z Piotrowic oraz ich starsze koleżanko i koledzy. Korowodowi dożynkowemu towarzyszył zespół ludowy „Sołtysi”.

Po przekazaniu Burmistrzowi Karczewa oraz Staroście Powiatu Otwockiego dożynkowego chleba i wieńca, uczestnicy korowodu przedstawili program artystyczny wyreżyserowany przez liderkę zespołu „Sołtysi” Mariannę Drabarek.

Po części obrzędowej dożynek przyszedł czas na występy estradowe. Jako pierwsze zaprezentowały się zespoły ludowe: „Sołtysi” oraz „:Piskorze”. Jednak tłumy dożynkowych gości czekały na gwiazdy dożynkowego festynu czyli ”Kabaret na Koniec Świata” oraz zespół „Akcent” z liderem Zenonem Martyniukiem.

Trzeba przyznać, że tegoroczne dożynki w Piotrowicach z całą pewnością się udały. Każdy w programie imprezy znalazł coś dla siebie. Była piękna pogoda i wspaniała atmosfera zabawy. Warto podkreślić, że takich tłumów na uroczystościach dożynkowych w Gminie Karczew dawno nie było. Organizatorzy pomyśleli o wszystkim. Między innymi z myślą o zmotoryzowanych gościach zadbano o odpowiedniej wielkości parking.

Na zakończenie imprezy była zabawa taneczna do której przygrywały zespoły: „Vers” oraz „Vabank”.

Imprezę prowadził konferansjer i wokalista Maciej Smoliński – znany prezenter i twarz Polo tv, (info MGOK)