Dni Karczewa

Tegoroczne Dni Karczewa przebiegały w atmosferze jubileuszu. Karczew na swoje czterysta siedemdziesiąte urodziny przygotował szereg imprez, także podczas Dni Karczewa nie można było o jubileuszu zapomnieć. Z tej okazji w regulaminie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka pojawiła się specjalna Nagroda Jubileuszowa za wiersz poświęcony miastu Karczew, a w szkołach zorganizowano konkurs piosenki o tematyce karczewskiej.

Dni Karczewa zaczęły się w piątek 15 czerwca galą wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im Jana Krzewniaka. Konkurs ten jest organizowany w Karczewie od dwudziestu dziewięciu lat i w środowisku literackim cieszy się dużą popularnością. Warto podkreślić, że w konkursie wzięło udział ponad trzysta zestawów wierszy – to naprawdę dużo.

W sobotę imprezy z okazji święta naszego miasta rozpoczęła polonezem młodzież z klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1. Układy taneczne były bardzo ciekawe i widać było, że młodzi tancerze bardzo się do tego pokazu przyłożyli. Już niedługo klas gimnazjalnych nie będzie, czy klasy ósme przejmą polonezową tradycję – być może.

Sobotnie Dni Karczewa to nie tylko polonez, w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury otworzone zostały dwie wystawy. Gości przybyłych na otwarcie obu wystaw powitała dyrektor MGOK Anna Zakrzewska. Pierwsza z wystaw, przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Karczewa, prezentowała karczewskie rodziny. Wstęp do tej wystawy wygłosił karczewski genealog Zygmunt Zakrzewski. Druga z wystaw to prace malarskie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W sobotę również wiele ciekawych rzeczy działo się na estradzie ustawionej na Rynku Zygmunta Starego. Tu zaprezentowali się uczestnicy konkursu „Mam Talent”, wystąpił zespół „Gębule” oraz zagrał bardzo dobry koncert zespół Stowarzyszenia Pasjonatów Muzyki „Trzy Czwarte”. Najbardziej wytrwali, choć nieliczni, wysłuchali również koncertu Julii Węgrowicz.

Niedziela rozpoczęła się w Ostrówku, gdzie w świątyni koncertował zespół z białoruskiego Mińska „Głos Duszy”.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów miłośnicy militariów zwiedzali wystawę samochodów wojskowych przygotowaną przez Stowarzyszenie Ekopatrol Karczew. Warto podkreślić, że właścicielem większości tych wojskowych cacek jest Mateusz Borkowski.

Oficjalnym rozpoczęciem obchodów niedzielnych Dni Karczewa była uroczysta msza święta w intencji mieszkańców. Podczas mszy, w obecności władz samorządowych Karczewa oraz starostwa powiatowego w Otwocku, poświęcone zostały w karczewskiej świątyni odnowione, zabytkowe organy oraz balkon chóru. Mszę świętą ubogaciła swoim graniem orkiestra OSP w Karczewie, która po zakończeniu mszy dała na karczewskim rynku krótki koncert.

Gości i uczestników Dni Karczewa powitała dyrektor MGOK Anna Zakrzewska, życzenia dobrej zabawy złożyli również Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz łokietek, Przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Trzaskowska, przedstawiciel SuperDrobu Randa Ombach oraz zastępca Burmistrza Pilzna Krzysztof Krawiec.

Niedzielna estrada przepełniona była różnymi występami i koncertami. Wspaniałe nagrody wręczono laureatom konkursu PIT. Rozśpiewaną lekcję historii Karczewa poprowadziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2. Mogliśmy również posłuchać prezentacji muzycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej z Pilzna. Dwa najważniejsze punkty programu, które przyciągnęły na karczewski rynek tłum melomanów, to koncerty: Blues Station Dżem oraz gwiazdy wieczoru czyli Ewy Farny z zespołem.

Dni Karczewa zakończył pokaz ogni sztucznych oraz zabawa taneczna z zespołem Fanaberia.(Info MGOK)