Certyfikaty dla Karczewa

Zielone Świątki na Urzeczu zdobyły certyfikat produktu turystycznego 2015 roku. W grupie wyróżnionych znalazł się między innymi: Urząd Miejski w Karczewie, karczewski Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury oraz Sołtysi Gminy Karczew.

Od wielu już lat Polska Organizacja Turystyczna ogłasza każdego roku konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny”. W tym roku odbyła się już XIII edycja tego konkursu i okazało się, że „trzynastka” wcale nie jest pechowa, przynajmniej dla Karczewa i Gmin biorących udział w organizacji „Zielonych Świątek na Urzeczu”.

Podstawowym zadaniem konkursu jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych roku, a także wspieranie inicjatyw regionalnych i lokalnych służących wzbogacaniu oferty turystycznej miast i gmin. Na szczeblu regionalnym – mazowieckim – wszystkie zgłoszone na konkurs „produkty turystyczne” oceniała kapituła w składzie: Jan Błoński – Prezes Zarządu MROT, Izabela Stelmańska – Zastępca Dyrektora Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Monika Białkowska – Dyrektor Biura Warszawskiej Organizacji Turystycznej, Maria Schicht – Zastępca Dyrektora Stołecznego Biura Turystyki, Aleksandra Kielan – Dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, Tadeusz Milik – Prezes Furnel Travel International, Przewodniczący Forum Turystyki Przyjazdowej, Ryszard Cetnarski – Prezes Holiday Travel, Iwona Majewska – Zastępca Dyrektora Biura MROT, Jacek Andrzej Kwiatkowski – dziennikarz, redaktor naczelny portalu ImprezyMiejscaTrendy. Kapituła najciekawsze produkty turystyczne z Mazowsza, nagrodziła certyfikatami regionalnymi i wyróżnieniami. Najlepszy produkt turystyczny został zgłoszony do etapu ogólnopolskiego.

Główna uroczystość, podczas której wręczono certyfikaty, odbyła się w Pułtusku w Domu Polonii podczas IX Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego. Na początku obrad certyfikatami uhonorowani zostali: POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie pod Wołominem, Park Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji”, Muzeum Zbrojownia w Liwie oraz Zielone Świątki na Urzeczu. W konkursie ogólnopolskim Mazowsze będzie reprezentowane przez POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zielone Świątki na Urzeczu to impreza, która właściwie zrodziła się z organizowanego przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Karczewie Święta Ludowego. Od pewnego czasu wiadomo było, że obchody Święta Ludowego w Gminie Karczew trzeba będzie organizować inaczej niż dotychczas. Współpraca z Fundacją Szerokie Wody oraz z dr Maurycym Stanaszkiem doprowadziła w 2014 roku do spotkania w Nadbrzeżu, podczas Zielonych Świątek, mieszkańców Gminy Karczew oraz mieszkańców Gminy Konstancin Jeziorna. W 2015 roku Zielone Świątki zostały zorganizowane z dużym rozmachem oraz udziałem wielu Gmin.

Podczas uroczystości w Pułtusku udział wziął tylko przedstawiciel Fundacji Szerokie Wody prezes Andrzej Stański, nic więc dziwnego, że pozostałych współorganizatorów imprezy zaproszono na Kongres Promocji Mazowsza, który odbył się 8 października w Akademii Finansów i Biznesu VISTULA w Warszawie. Podczas kongresu pan Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego, pani dr hab. Jolanta Żyśko, prof. SGTIR oraz Pan Jan Błoński prezes Zarządu MROT wręczyli certyfikaty przyznane przez Kapitułę Produktów Turystycznych Województwa Mazowieckiego dla organizatorów produktu Zielone Świątki na Urzeczu. Wśród nich znalazły się następujące podmioty oraz osoby: Fundacja Szerokie Wody, dr Maurycy Stanaszek, starostwo powiatu piaseczyńskiego, Urząd Dzielnicy Wilanów oraz Centrum Kultury Wilanów, Urząd Gminy Konstancin-Jeziorna, Urząd Gminy Karczew, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Karczewie, Sołtysi Gminy Karczew, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Czersku, Urząd Gminy Góra Kalwaria, Dom Kultury Góra Kalwaria, Urząd Dzielnicy Wawer, Wawerskie Centrum Kultury, Fundacja Violet Kiwi.

W imieniu Urzędu Miejskiego w Karczewie certyfikat odebrał sekretarz Krzysztof Szczegielniak, w imieniu MGOKu dyrektor Anna Zakrzewska, a w imieniu Sołtysów Gminy Karczew certyfikat odebrali Marianna Drabarek oraz Stefan Molęda.

Otrzymany certyfikat regionalny jest nagrodą bardzo ważną, gdyż umożliwia w przyszłym roku staranie się o certyfikat ogólnopolski, a co za tym idzie, staranie się o znaczące środki dla doskonalenia nagrodzonej certyfikatem imprezy.

Kolejne „Zielone Świątki na Urzeczu” już za rok. Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Karczewie już dzisiaj zaprasza na zielonoświątkową imprezę, która w przyszłym roku organizowana będzie 15 maja.

(info. MGOK) foto Jakub Chmielewski