Andrzejkowy wieczór w MGOKu

Tradycja andrzejkowych wróżb sięga bardzo dawnych czasów. Pierwsza znana wzmianka pojawiła się w 1555 roku. Wróżby te odbywały się w wigilię św. Andrzeja. Patronem tego dnia jest św. Andrzej z Galilei, który swoje życie zakończył na krzyżu. Imię Andrzej pochodzi z greckiego, oznacza siłę i odwagę. Wróżby andrzejkowe, od początku miały na celu, ukazanie dziewczętom jak szybko wyjdą za mąż i jakie cechy charakteru będzie miał ich przyszły życiowy partner.

Na szczęście dzisiaj nikt poważnie na wróżby nie patrzy. Obecnie andrzejki to świetna zabawa i okazja do spotkań towarzyskich.

Na spotkanie andrzejkowe, podobnie jak w latach poprzednich, dzieci z Gminy Karczew zostały zaproszone do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury, tu zabawa była wspaniała. Dzieci ozdabiały specjalne kapelusze czarodziejek i czarodziejów, poznawały przysłowia ludowe związane ze św. Andrzejem. Nie zabrakło również wróżb, przy których było dużo śmiechu, bo przecież nikt ich poważnie nie traktował. Andrzejki w MGOKu odbyły się 30 listopada. Imprezę zorganizowały panie: Katarzyna Jobda i Irena Mrowie oraz pan Robert Żebrowski, który był odpowiedzialny za akustykę.